5 May 2010 - 10:07 AMT
Հայաստանի գազալցակայաններում տեղադրվելու են նոր հաղորդիչներ նման նրանց, որոնք տեղադրված են բենզալցակայաններում: Ինչպես Երևանում լրագրողներին է հայտնել հայ փորձագետ Արթուր Ղազարյանը, նման հաղորդիչները թույլ կտան վարորդներին վերահսկել լիցքավորվող գազի ծավալը:
Նրա խոսքերով, տվյալ պահին տեղադրված հաղորդիչները բարձր ջերմաստիճանի դեպքում սխալ են ցույց տալիս լիցքավորվող գազի ծավալը, իսկ նոր սարքավորումները ցույց են տալու լիցքավորվող գազի իրական ծավալը: Բացի դրանից, փարձագետը հավաստիացնում է, որ Հայաստանի լիցքավորման կայաններում տեղադրվելու է հաշվիչ, որի տվյալներով կայանները վճարելու են «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին օգտագործված գազի համար, ընդ որում չի թույլատրվում հաստատել այլ այլընտրանքային հաշվիչ:
Իր հերթին, արգենտինացի մասնագետ Ալդո Դամոնտեն ասաց, որ Հայաստանի գազալցակայաններում խախտվում են անվտանգության կանոնները, քանի որ տեղադրված չեն փականներ, որոնք վերահսկում են գազի հոսքը, որոնք վտանգի դեպքում փակվում են: Բացի դրանից, նրա խոսքերով, ամբողջ աշխարհում մեքենաները լիցքավորվում են առաջնամասից, որպեսզի պայթյունի դեպքում չտուժի լիցքավորողը, իսկ Հայաստանում լիցքավորում են հետնամասից, ինչը պայթյունի դեպքում արդեն հանգեցրել է մահացու դեպքերի:

5 May 2010 - 10:07 AMT
На газозаправочных станциях Армении будут установлены новые датчики, подобные тем, которые установлены на бензозаправочных станциях. Как сообщил журналистам в Ереване армянский эксперт Артур Казарян, подобные датчики позволят водителям контролировать объем заправленного газа.
По его словам, установленные на данный момент датчики, при повышении температуры заправки, показывают неправильный объем заправленного газа, а предлагаемы новые устройства, вне зависимости от температуры, будут показывать реальный объем заправленного газа. Кроме того, эксперт утверждает, что на заправочных станциях Армении устанавливается счетчик, по данным которого станции платят компании ЗАО «Армросгазпром» за использованный газ, при этом им не разрешается устанавливать другой альтернативный счетчик.
В свою очередь аргентинский специалист Алдо Дамонте сказал, что на газозаправочных станциях Армении нарушаются правила безопасности, так как на них не устанавливаются клапаны, контролирующие подачу газа, которые закрываются в случае опасности. Кроме того, по его словам, во всем мире машины заправляют газом с ее передней части, чтобы при взрыве не пострадал заправщик, а в Армении заправляют с задней части, что уже привело к смертельным случаям при взрыве машины.
В 2008-2009 гг. в Армении на газозаправочных станциях взорвалось 18 автомобилей с двумя смертельными исходами.