6 May 2010 - 08:43 AMT
Հայաստանում գնաճի վրա գլխավորապես ազդում է մենաշնորհատերերի մեծ քանակը, որոնք մանիպուլյացիաներ են կատարում շուկայում գների հետ, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Սամվել Ավագյանը: Միաժամանակ նա պարզաբանել է, որ երկրում գնաճը տեղի է ունենում ներքին և արտաքին ճնշման տակ: «Արտաքին ճնշումը Հայաստանի գնաճի վրա ակնհայտ է, բայց այն այդքան մեծ չէ, որպեսզի հանգեցնի մեկ տարվա ընթացքում 6 տոկոսի: Եվրոպայում ոչ մի երկիր չկա, որտեղ գնաճը 3 տոկոսից բարձր է»,- ասել է փորձագետը:
Բացի դրանից, նրա խոսքերով, գնաճի վրա վերջին տարում ազդել է 2009-ին կառավարության ընդլայնված քաղաքականությունը, որի պայմաններում բյուջեի ծախսերը մեծացել են, իսկ եկամուտները` կրճատվել: Երրորդ պատճառը, որն ազդում է գնաճի վրա, Ավագյանը համարում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի էմիսիոն քաղաքականությունը:
Միաժամանակ Սամվել Ավագյանն ավելացրել է, որ բենզինի և դիզելային վառելիքի գները երկրում դժվար թե շարունակեն աճել, քանի որ փորձագետների կանխատեսումներով նավթի գներն էականորեն չեն բարձրանալու: Բացի դրանից, պարենային շուկայի բոլոր այն հատվածներում, որտեղ մենաշնորհատերեր չկան, գների էական փոփոխություններ չեն սպասվում: «Շաքարի և բուսական յուղի շուկայով դժվար է կանխատեսումներ անել, քանի որ շաքարի 99 տոկոսը ներկրում է մեկ տնտեսվարող սուբյեկտ»,- ասել է փորձագետը:
Միաժամանակ նա կարծում է, որ հետագայում երկրում գնաճը կրճատվելու է և տարեվերջին կարող է մոտենալ նախատեսված մակարդակին` 4±1,5 տոկոսի: «Շատ բան կախված է ԿԲ և կառավարության քայլերից, որոնք այսօր զսպողական քաղաքականություն են վարում: Այսինքն, ԿԲ-ն բարձրացնում է վերաֆինանսավորման դրույքը, իսկ կառավարությունը գնում է բյուջեի դեֆիցիտի կրճատման»,- ասել է տնտեսագետը:

На инфляцию в Армении главным образом влияет присутствие большого количества монополистов, которые манипулируют ценами на рынке, заявил журналистам на пресс-конференции в Ереване кандидат экономических наук Самвел Авагян. При этом он уточнил, что инфляция в стране происходит под внешним и внутренним давлением. «Внешнее давление на инфляцию в Армении очевидно, но оно не настолько велико, чтобы привести к 6,8% инфляции за год. В Европе нет ни одной страны, где инфляция выше 3%», – сказал эксперт.
Кроме того, по его мнению, на инфляцию за последний год также повлияла расширительная политика правительства в 2009 году, в условиях которой расходы бюджета увеличились, а доходы сократились. Третьей причиной, влияющей на инфляцию, Авагян считает эмиссионную политику Центрального банка Армении.
При этом Самвел Авагян добавил, что цены на бензин и дизельное топливо в стране вряд ли продолжат подниматься, так как по прогнозам экспертов мировые цены на нефть существенно не поднимутся. Кроме того, на тех участках продовольственного рынка, где нет монополистов, существенные изменения цен также не ожидаются. «По рынку сахара и растительного масла тяжело делать какие-либо прогнозы, так как 99% сахара в страну завозит один хозсубъект», – уточнил эксперт.
В то же время он считает, что в дальнейшем инфляция в стране будет сокращаться и к концу года она может подойти к запланированному уровню в 4±1,5%. «Многое зависит от шагов ЦБ и правительства, которые на сегодняшний день ведут сдерживающую политику. То есть ЦБ поднимает ставку рефинансирования, а правительство идет к сокращению бюджетного дефицита», – сказал экономист.