6 May 2010 - 14:57 AMT
Վիկտոր Համբարձումյանի հուշարձանի հեղինակին իր վրդովմունքն է հայտնում«Ուսանողական այգու» քանդման կապակցությամբ
«Ինձ հուզում են այն լայնածավալ շինարարական աշխատանքները, որոնք ընթանում են «Ուսանողական այգում»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քանդակագործ, Երևանի գեղարվեստական ակադեմիայի պրոֆեսոր, Վիկտոր Համբարձումյանի արձանի հեղինակ Տարիել Հակոբյանը:
«Ես առաջին հերթին խոսում եմ ոչ թե որպես քանդակագործ, որի ստեղծագործությունը տուժելու է այդ գործողություններից, այլ որպես քաղաքացի, Երևանի բնակիչ: Չի կարելի քանդել մեր քաղաքի այգիները: Դա ուղղակի զայրացուցիչ է: Ինչպե՞ս կարելի է ծառերի փոխարեն բետոնե պատեր կառուցել: Բացի դրանից, բոլոր այդ սրճարանները, ռեստորանները, ժամանցի կենտրոնները շեղում են երիտասարդներին. հատկապես այս դեպքում, երբ շինությունը կանգնելու է այդտեղ` ուսումնական և գիտական հաստատությունների կողքին»,- ասել է քանդակագործը:
Ինչ վերաբերվում է հուշարձանին, Հակոբյանն ասաց, որ Հայաստանում վաղուց ոչ ոք նման բաների վրա ուշադրություն չի դարձնում: «Կանգնեցված է հանճարեղ մարդու հուշարձան, որը մարդկության մեծագույն գիտնականներից է, իսկ նրա մասին շատերը նույնիսկ չգիտեն: Այդ շենքը կփակի արձանը և այգում նրա առկայությունն անիմաստ կդառնա»,- ասել է Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով, շինարարության տեղում բավական խորը փոս են փորել: «Այնպիսի տպավորություն է, որ կատակոմբներ են կառուցելու: Եթե չեմ սխալվում, շենքը մթեցված ապակիներ է ունենալու, ինչն ավելի մռայլ է դարձնելու առանց այն էլ անդեմ շինությունը: Նոր այգիներ սարքելու փոխարեն, մենք քանդում ենք հները»,- ասել է Տարիել Հակոբյանը:

6 May 2010 - 14:57 AMT
Автор памятника Виктору Амбарцумяну выражает крайнее возмущение в связи с разрушением “Студенческого парка”
“Меня крайне беспокоят те масштабные строительные работы, которые ведутся в “Студенческом парке”,- об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил скульптор, профессор Ереванской художественной академии, автор памятника Виктору Амбарцумяну Тариел Акопян.
“Я в первую очередь говорю ни как скульптор, чье произведение пострадает от этих действий, а как гражданин, житель Еревана. Нельзя разрушать парки нашего города. Это просто возмутительно. Как можно вместо деревьев возводить бетонные стены! Кроме того, все эти кафе, рестораны, развлекательные центры отвлекают молодежь; особенно в этом случае, когда сооружение будет стоять в таком месте – рядом с учебными и научными заведениями”,- подчеркнул скульптор.
Относительно памятника, Акопян подчеркнул, что в Армении давно никто на такие вещи не обращает внимание. “Стоит памятник гениальному человеку – одному из величайших ученых человечества, а о нем многие даже не знают. Это здание совсем загородит статую, и ее установление в этом парке потеряет всякий смысл”,- подчеркнул скульптор.
По словам автора памятника, на месте строительства вырыли довольно глубокий котлован. “Такое ощущение, как будто катакомбы будут строить. Если не ошибаюсь, у здания будут затемненные стекла, что еще более омрачит без того безликое архитектурное сооружение. Вместо того, чтобы создавать новые парки, мы разрушаем старые ”,- резюмировал Тариел Акопян.