6 May 2010 - 15:58 AMT
Մայիսի 5-ին Երևանի քաղաքապետի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հանդիպում «Ուսանողական այգու» խնդրի քննարկման նպատակով։ Մասնակցում էին ավագանու և քաղաքապետարանի բաժինների, հասարակական կազմակերպությունների և «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» նախաձեռնության ներկայացուցիչները։ Մասնակիցները ներկայացրին և 3-ժամանոց քննարկման ընթացքում պաշտպանեցին այն դիրքորոշումը, որ այգին պետք է ազատվի դեռևս 1996թ. ի վեր այստեղ գործող սրճարանային երկու հնաոճ տաղավարներներից և վերադարձվի հանրությանը։
Նախաձեռնողները շեշտել են, որ սա բաց քաղաքացիական նախաձեռնություն է, որի նպատակն է փրկել Երևանի ոչնչացող զբոսայգիները` որպես քաղաքային մշակույթի կարևոր բաղադրիչ»,- գրում է «Մենք ենք այս քաղաքի տերը» քաղաքացիական նախաձեռնություն կազմակերպությունը:
Երևանի քաղաքապետարանն իր հերթին հայտարարել է, որ վերջին շրջանում տարաբնույթ տեսակետներ ու գնահատականներ են հնչում Ուսանողական զբոսայգու և վերջերս այնտեղ տեղադրված Վիկտոր Համբարձումյանի արձանի հարևանությամբ ընթացող շինարարական աշխատանքների հետ կապված:
«Այդ առնչությամբ հարկ ենք համարում տեղեկացնել, որ Երևանի քաղաքապետարանի կողմից նշված տարածքում որևէ նոր օբյեկտ կառուցելու թույլտվություն չի տրվել: Խոսքը դեռևս 1996թ. ի վեր այստեղ գործող սրճարանային երկու հնաոճ տաղավարներն արդիականացնելու և հիմնանորոգելու մասին է: Ի դեպ, հարկ ենք համարում տեղեկացնել նաև, որ նախկինում միմյանց նկատմամբ թեքությամբ տեղակայված սրճարաններն ավելի մեծ տարածք էին զբաղեցնում, բացի այդ, Աբովյան փողոցի կողմից այգին և այստեղ տեղադրված Վիկտոր Համբարձումյանի արձանը համարյա տեսանելի չէին: Արձանի տեսանելիության և շրջակայքի բարեկարգման խնդիրը մի խումբ ակադեմիկոսներ ու գիտնականներ բարձրացրել էին դեռևս Վիկտոր Համբարձումյանի արձանի բացման ժամանակ:
Այս հանգամանքը հաշվի առնելով` Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կառուցապատողին քաղաքաշինական առաջադրանք է տրվել` հիմնանորոգման շնորհիվ ապահովել Աբովյան փողոցի կողմից Վիկտոր Համբարձումյանի արձանի տեսանելիությունը: Համաձայն առաջադրանքի` տաղավարները 3-ական մետրով հետ են տարվել, ինչի շնորհիվ ճեմուղու լայնությունը նախկին 4,5 մետրի փոխարեն այժմ 10,5 մետր է, ինչն ապահովում է հուշարձանի տեսանելիությունը` ձևավորելով որոշակի հրապարակ: Նշենք նաև, որ վերակառուցման հետևանքով զգալիորեն փոքրացել են նաև տաղավարների ծավալներն ու մակերեսները:
Այսպես, նախկին 5,30 մետրի փոխարեն տաղավարի բարձրությունը 4,30 մետր Է: Համաձայն հաստատված նախագծի` տաղավարներն ամռանը բաց կլինեն, ձմռանը կծածկվեն շարժական ապակիներով` նախկին փակի փոխարեն:
Շինարարությունն իրականացնող «Էլեգանտ 5» ընկերությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքած պայմանագրով պարտավորվել է բարեկարգել արձանին հարակից տարածքը: Ամբողջովին փոխվելու, նորացվելու են Վ. Համբարձումյանի արձանի շրջակայքի և ճեմուղու սալահատակն ու եզրաքարերը, թարմացվելու են տարածքի թփերն ու սիզամարգերը:
Աբովյան փողոցի կողմից շատ տեսանելի փակցված է նաև վերակառուցման էսքիզը, որից նույնպես հստակ երևում է, որ շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո զբոսայգին կունենա ավելի բարեկարգ տեսք՝ կանոնակարգված մուտքով: Վերակառուցման նախագիծը մշակվել և հաստատվել է` բացառելով ծառահատման հնարավորությունը: Քաղաքապետարանի կողմից ծառահատման որևէ թույլտվություն չի տրվել:
Նշենք նաև, որ զբոսայգիների, այգիների, պուրակների ու, ընդհանրապես, կանաչ տարածքների վերականգնումը, պահպանումն ու խնամքը Երևանի քաղաքապետարանի գործունեության գերակա ուղղություններն են», ասվում է քաղաքապետարանի հայտարարության մեջ:

5-ого мая по инициативе мэра Еревана Гагика Бегларяна, состоялась встреча с представителями движения “Мы хозяева этого города”, которое борется против строительства на территории “Студенческого парка”. Как говорится в сообщении общественного движения, Гагик Бегларян после 3-часового обсуждения, обещал запретить будущие строительства на общественных “зелёных” территориях города. Мэр отметил, что все жители Еревана, в том числе и он сам, являются хозяевами этого города, и он не меньше активистов обеспокоен проблемами “зеленых” территорий, являющихся важнейшей составной городской культуры.
Мэр города предложил активистам движения сотрудничать с мэрией в решении злободневных проблем города. В свою очередь, представители инициативы подчеркнули, что судьба “Студенческого парка” является принципиальной, и они всеми возможными правовыми методами продолжат борьбу.
Мэрия города, в свою очередь, распространила заявление, касательно строительных работ в “Студенческом парке”, по соседству с памятником Виктору Амбарцумяну. В заявлении отмечается, что нового разрешения на строительство мэрией не выдавалось. Разрешение выдавалось на ремонт и модернизацию двух кафе-павильонов, действующих в парке с 1996 года. Исходя из заявления, эти два кафе, расположенные наклонно друг к другу занимали намного большую площадь, а со стороны улицы Абовян сам сад и памятник Амбарцумяну почти не видны.
Как говорится в заявлении, “мэрия Еревана поручила застройщику обеспечить видимость памятника Виктору Амбарцумяну со стороны улицы Абовян. По условиям технического задания, каждый из павильонов был перенесен на три метра, благодаря чему ширина аллеи была увеличена с 4.5 метров до 10.5 метров. Таким образом, создается площадка, которая обеспечивает видимость памятника. Следует также отметить, что благодаря перестройке объемы и площадь павильонов значительно уменьшились. Так, вместо прежних 5.30 метров сейчас высота павильона составляет 4.30 м. Согласно утвержденному проекту, летом павильоны будут открытыми, а зимой будут накрываться мобильным стеклянным навесом, тогда как раньше они были закрыты круглогодично”. Мэрия сообщает, что Компания “Элегант 5”, осуществляющая строительство, согласно договору, заключенному с мэрией Еревана, взяла на себя обязательства по благоустройству прилегающих к памятнику территорий. “Будут полностью заменены и отремонтированы плитка и бордюры вокруг памятника и на аллее, будут проведены озеленительные работы. На видном месте со стороны улицы Абовян висит также эскиз строящегося объекта, из которого следуют, что после завершения работ Студенческий сад станет более благоустроенным и приобретет отдельный вход. Проект перестройки был разработан и утвержден при условии неприкосновенности деревьев. Мэрия не выдавала никаких разрешений на вырубку деревьев. Что касается незаконной вырубки, надзор и санкции в этой сфере входят в функции Министерства охраны природы. Также отметим, что восстановление, сохранение и уход за парками, садами, скверами и прочими зелеными территориями является приоритетным направлением для мэрии Еревана”, – подчеркивается в заявлении.