7 May 2010 - 10:32 AMT
Շինարարության ծավալները Հայաստանում մոտ ապագայում կարող են աճել Ռուսաստանում և Ուկրաինայում տնտեսական աճի պատճառով, գտնում է Հայրենական արտադրողների միության նախագահ, Հանրային խորհրդի ֆինանսատնտեսական և բյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը: Ըստ նրա, տնտեսական աճն այդ երկրներում կհանգեցնի դրամական միջոցների ներհոսքի աճին, ինչն իր հերթին կբերի շինարարության աճին մասնավոր հատվածում:
Բացի այդ, ըստ Վ.Սաֆարյանի, եթե արտաքին առևտրի ոլորտում աճի տեմպերը շարունակվեն, ապա մինչև տարեվերջ արտահանման ծավալը Հայաստանում կկազմի 800 մլն դոլար, իսկ ներմուծմանը` 3,4 մլրդ դոլար:
Ընդ որում, նա նշել է, որ արտահանման ընդհանուր ծավալում մեծ է լեռնահանքային արդյունաբերության բաժինը, և եթե 2009թ. առաջին եռամսյակում երկրից արտահանվել է 12,5 մլն դոլարի պղնձի ու մոլիբդենի խտանյութ, ապա ընթացիկ տարվա նույն շրջանում արտահանվել է 51,6 մլն դոլարի արտադրանք: «Միջազգային շուկայում աճել են ֆերոմոլիբդենի գները, և այժմ արտահանումն ավելի շահավետ է դարձել»,-ասել է Սաֆարյանը:

7 May 2010 - 10:32 AMT
Объемы строительства в Армении в ближайшее время могут вырасти из-за зафиксированного экономического роста в России и на Украине, считает председатель Союза отечественных производителей, председатель комиссии Общественного совета по финансово-экономическим и бюджетным вопросам Вазген Сафарян. По его словам, экономический рост в этих странах приведет к росту денежных переводов, что в свою очередь приведет к росту строительства в частном секторе.
Кроме того, по мнению Вазгена Сафаряна, если в сфере внешней торговли продолжатся темпы роста, зафиксированные в первом квартале текущего года (рост экспорта – на 61%, импорта – на 23%), то к концу года объем экспорта в Армении составит $800 млн., а импорта – $3,4 млрд.
При этом он отметил, что в общем объеме экспорта большую долю занимает горнорудная промышленность, и если в первом квартале 2009 года из страны было вывезено концентрата молибдена и меди на $12,5 млн., то в аналогичном периоде текущего года было вывезено на $51,6 млн. «На международном рынке выросли цены на ферромолибден, и сейчас экспорт стал еще более выгодным», – сказал Сафарян.