«Հայաստանի հարկային համակարգը բարեփոխման կարիք ունի, քանի որ այսօր գործող համակարգն իրեն չի արդարացնում և տնտեսության զարգացմանը չի նպաստում», – ասել է Հայրենական արտադրողների միության, ֆինանսաբյուջետային հարցերի հասարակական խորհրդի հանձնաժողովի նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը` մայիսի 7-ին հանձնաժողովի նիստի ժամանակ;
Նրա կարծիքով, Հայաստանը պետք է անցնի ուղղակի հարկերի, որոնք ներկայում հավաքվող հարկերի 30 տոկոսն են կազմում: Դրա հետ կապված նա ԱՄՆ-ի օրինակն է բերել, որտեղ ուղղակի հարկերը 80 տոկոս են կազմում: «Տնտեսությունն աստիճանաբար պետք է ուղղորդել դեպի ուղիղ հարկերի ծավալի ավելացում, այսինքն` շահութահարկի և եկամտահարկի», – ասել է Սաֆարյանը:
Բացի այդ, հանձնաժողովի նախագահը գտնում է, որ թեթև արդյունաբերության ձեռնարկություններին պետք է հարկային արտոնություններ տալ, որպեսզի այդ բնագավառը զարգանա: «Հարկային ճնշումները չպետք է բացասաբար ազդեն երկրի տնտեսության վրա: 2009 թ. հարկային ստուգումներն ավելացել են 82 տոկոսով, սակայն հարկային մուտքերը կրճատվել են 25 տոկոսով, ինչը վկայում է այդ ստուգումների անարդյունավետության մասին», – ընդգծել է նա:

7 May 2010 - 10:53 AMT
«Налоговая система Армении нуждается в реформировании, так как нынешняя система не оправдывает себя и не способствует развитию экономики», – сказал председатель Союза отечественных производителей, председатель комиссии Общественного совета по финансово-экономическим и бюджетным вопросам Вазген Сафарян на заседании Комиссии 7 мая.
По его мнению, Армении необходимо перейти к прямым налогам, которые на данный момент составляют всего 30% от всего объема собираемых налогов. В связи с этим он привел пример США, где объем прямых налогов составляет 80%. «Экономику нужно направить на постепенное увеличение объемов прямых налогов, то есть налога на прибыль, подоходный налог», – сказал Сафарян.
Кроме того, председатель Комиссии считает, что нужно предоставлять налоговые льготы предприятиям легкой промышленности, чтобы стимулировать развитие сферы. «Налоговое давление не должно отрицательно отражаться на экономике страны. В 2009 году налоговые проверки увеличились на 82%, но налоговые поступления сократились на 25%, что говорит о неэффективности данных проверок», – подчеркнул он.