«Հայաստանում կարելի է վերականգնել ռազմական ամբիոնները և որակյալ զինվորների պատրաստել բուհերում ուսմանը և գիտական գործունեությանը զուգահեռ, քանի որ բանակում ծառայելուց հետո հազվագյուտ մարդիկ են շարունակում ուսումը և գիտական գործունեությունը»,-ասել է ԵՊՀ ռոմանո-գերմանական բանասիրության բաժնի ուսանող Սոս Ավետիսյանը մայիսի 7-ի մամլո ասուլիսում: Նա հավելել է, որ բանակից հետո երիտասարդները պրագմատիկ են դառնում և կորցնում են գիտական ռոմանտիզմը, ավելի շատ մտածելով բիզնեսի մասին: Ըստ նրա, կարելի է նաև ստեղծել կրթության օն-լայն ռեժիմ: Դրա համար Հայաստանում կան բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
«Սակայն, ՀՀ պաշտպանության նախարարության բարձր վարձատրվող պաշտոնյաները չափազանց պահպանողական մտածելակերպ ունեն, ուստի Հայաստանում նման կրթությունն անհնար է: Ինչպես կարելի է թույլ տալ զինվորին ժամանակն անցկացնել համակարգչի առջև, եթե նրան չի թույլատրվում օգտվել բջջային հեռախոսից»,-ասել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի ուսանող, ուսանողական բողոքի ցույցերի կազմակերպիչ Դանիել Իոաննեսյանը:
«Վատ չէր լինի նաև, եթե բանակի զորամասերին կից վարժարանների պես ինչ-որ հաստատություններ լինեին, որտեղ ուսանողները կկարողանային շարունակել ուսումը»,-ասել է Սոս Ավետիսյանը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` Դ.Իոաննեսյանն ասել է, որ եթե կրթության ու գիտության նախարարի ուսանողների հետ հանդիպման մասին առաջարկը դեռ ուժի մեջ է, նրանք կցանկանային, որ հանդիպումը տեղի ունենար հաջորդ շաբաթ, ցանկալի է լրագրողների ներկայությամբ:

7 May 2010 - 12:53 AMT
“В Армении можно восстановить военные кафедры и готовить профессиональных солдат параллельно с учебой в вузе и научной деятельностью, так как после службы в армии редко какой молодой человек продолжает образование и научную деятельность”,- сообщил студент факультета романо-германской филологии ЕГУ Сос Аветисян на пресс-конференции 7 мая. Он добавил, что после армии молодые люди становятся прагматичными и утрачивают научный романтизм, чаще думая о создании бизнеса. По его словам, можно также создать режим on-line образования. Для этого в Армении есть все необходимые средства.
“Однако, высокопоставленные чиновники министерства обороны Армении мыслят слишком консервативно, поэтому такое образование в Армении невозможно. Как можно позволить солдату проводить время перед компьютером, если ему не разрешается пользоваться даже мобильным телефоном”,- подчеркнул студент факультета физики ЕГУ, организатор студенческих акций протеста Даниел Иоаннисян.
“Нас устроило бы также создание чего-то вроде лицея при частях армий, в которых студенты смогли бы продолжить образование”,- отметил Сос Аветисян.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, Даниел Иоаннисян подчеркнул, что если предложение министра образования и науки о встрече со студентами еще в силе, то они хотели бы, чтобы эта встреча состоялась на следующей неделе, желательно в присутствии журналистов.