10 May 2010 - 10:54 AMT
Մագիստրատուրայում և ասպիրանտուրայում տեղերի կրճատման դեմ երիտասարդների ու ուսանողների բողոքի ցույցերը հասկանալի կլինեին, եթե նրանց ետևում կանգնած չլինեին քաղաքական ուժեր: Մասնավորապես «Ժառանգություն» կուսակցությունը: Այդ մասին «Ժառանգություն» կուսակցության խմբակցության ղեկավարի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ԱԺ պատգամավոր Կարեն Ավագյանը:
Ավագյանը հայտարարեց, որ այդ ակցիաները կազմակերպել էր «Ժառանգություն» կուսակցությունը` հերթական անգամ որպես քաղաքական ուժ ներկայանալու նպատակով: Պատգամավորը նաև հավանություն է տվել կրթության ու գիտության նախարարության դիրքորոշմանը` նշելով, որ ուսանողները հաճախ ընդունվում են ասպիրանտուրա միայն բանակից խուսափելու համար: «Տեղերի կրճատումը մագիստրատուրայում և ասպիրանտուրայում ուղղված է կրթության որակի բարձրացմանը, ոչ թե բանակի շարքերի համալրմանը»,-ասել է նա` հավելելով, որ եթե ուսանողն իրոք ցանկանում է գիտությամբ զբաղվել, ապա բանակից հետո ևս կկարողանա շարունակել իր ուսումը: Ըստ Ավագյանի, գիտությամբ զբաղվելու համար բոլորովին պարտադիր չէ ասպիրանտուրա ընդունվել:
Իր հերթին, Ստեփան Սաֆարյանն ափսոսանք է հայտնել այն առնչությամբ, որ բանակն իր հույսերը կապում է 200-300 ուսանողների հետ: Նա նաև հերքել է իր գործընկերոջ փաստարկներն այն մասին, թե իբր բողոքի ցույցերը կազմակերպել էր «Ժառանգությունը»:
«Մեր կուսակցության երիտասարդական թևի ներկայացուցիչներն, անշուշտ, մասնակցում են այդ ակցիաներին որպես ուսանողներ, սակայն մենք մտադիր չենք դրան կուսակցական աստառ տալ»,-ասել է պատգամավորը: Նա հավելել է նաև, որ կրթության որակի բարձրացման համար հարկավոր չէ կրճատել տեղերի քանակը, պետք է ուղղակի օբյեկտիվ քննություններ ընդունել ասպիրանտուրայում: «Հակառակ դեպքում, անկախ այդ տեղերի կրճատումից, ասպիրանտուրա կշարունակեն ընդունվել իշխանավորների երեխաները»,-ասել է Ս.Սաֆարյանը:

10 May 2010 - 10:54 AMT
Акции протеста со стороны представителей молодежи и студентов, направленные против сокращения мест в магистратуре и аспирантуре, были бы понятными, если бы за ними не стояли политические силы, в частности партия “Наследие”. Об этом на совместной с руководителем фракции партии “Наследие” Степаном Сафаряном пресс-конференции заявил депутат от Республиканской партии Армении (РПА) Карен Авагян.
Авагян прямым текстом заявил, что эти акции организовали представители партии “Наследие”, чтобы в очередной раз в СМИ фигурировало имя их политической силы. Депутат также поддержал позицию Министерства образования и науки по вопросу сокращения мест аспирантуры и магистратуры, отметив, что часто студенты поступают в аспирантуру, чтобы избежать службы в армии. “Эти перемены больше направлены на повышение качества образования, а не на пополнение рядов армии”, – отметил он, добавив, что если студент действительно хочет заниматься наукой, то и после армии он может продолжать свое обучение. По словам Авагяна, для того, чтобы заниматься наукой, совсем не обязательно поступать в аспирантуру.
В свою очередь, Степан Сафарян выразил сочувствие в связи с тем, что армия свои надежды связывает с 200-300 студентами. Он также опроверг доводы своего коллеги о том, что якобы акции протеста студентов организовала партия “Наследие”.
“Представители молодежного крыла нашей партии кончено участвуют в этих акциях в качестве студентов, но мы не намерены давать этому партийную окраску”, – подчеркнул депутат от “Наследие”. Он также добавил, что для решения проблемы повышения качества образования не нужно сокращать места в аспирантуре и магистратуре. Просто нужно объективно принимать экзамены в аспирантуру. “В противном случае, независимо от сокращения этих мест, в аспирантуру как поступали, так и будут поступать дети людей, облеченных властью”, – заметил Степан Сафарян.