10 May 2010 - 15:46 AMT
ԵՊՀ ուսանողական խորհուրդը մասնակցություն է պահանջում մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի տեղերի բաշխման գործընթացին
«Բանակից տարկետման տեղերով մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի տեղերի կրճատման խնդրին մենք վաղուց ենք ծանոթ: Այս հարցով մենք դիմել ենք կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանին, ուստի նրա պատասխանները մեզ արդեն հայտնի են»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահ Ցոլակ Հակոբյանը:
Նա ընդգծել է, որ հանդիպել է նաև ուսանողական բողոքի ցույցերի կազմակերպիչների հետ և հասկացել, որ նրանց ուղորդում է քաղաքական մի ուժ և հասկանալի է թե իրականում ինչ է նրանց հարկավոր: Ց.Հակոբյանը հավելեց, որ արդյունքում ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում հաղորդագրություններ հայտնվեցին այն մասին, որ հայ երիտասարդները չեն ցանկանում ծառայել բանակում:
Ըստ նրա, այս հարցում պետք է պայքարել այլ մեթոդներով` այն է, թափանցիկ քննություններ անցկացնել, ավելի ճիշտ բաշխել մագիստրատուրայի և ասպիրանտուրայի տեղերը, հաշվի առնելով ուսխորհրդի կարծիքը:
«Ըստ իս, տեղերի կրճատումն արդեն փաստ է, այժմ հարկավոր է պայքարել այդ տեղերն արդարացի բաշխելու համար»,-ասել է Հակոբյանը: Ինչ վերաբերում է մայիսի 14-ի ուսանողական հանրահավաքին, ապա նա նշել է.«Մենք մտադիր չենք համագործակցելու նրանց հետ, քանի որ համաձայն չենք վարչապետին ուղղված նրանց նամակի մի քանի կետերին, որ վերաբերում են ուսանողական կազմակերպությունների ապաքաղաքականացմանը: Մենք քաղաքական կառույց չենք, ուստի չենք ընդունում այդ կետերը, իսկ ընդհանուր առմամբ, ուսանողների պահանջները հիմնավորված են ու տրամաբանական»,-ասել է նա:

“Проблема студентов, связанная с сокращением мест с отсрочкой от армии в магистратуре и аспирантуре известна нам уже довольно давно. С этой проблемой мы обращались и к министру образования и науки Армении Aрмену Aшотяну, поэтому его ответы, данные организаторам студенческих акций протеста нам уже знакомы,- сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net председатель Студенческого Совета ЕГУ Цолак Акопян.
Он подчеркнул также, что встречался с организаторами студенческих акций протеста. “Мы поняли, что это акция организована одной политической силой, и прекрасно поняли, что на самом деле им нужно”,- подчеркнул Цолак Акопян, добавив, что последствия студенческих акций протеста повлекли за собой заявления азербайджанских СМИ о том, что армянская молодежь не хочет служить в армии.
По его мнению, за эти места надо бороться иными методами, и не давать противнику козыря в виде распространившейся дезинформации. Одним из этих методов, по мнению председателя студсовета ЕГУ, является проведение более прозрачных экзаменов на поступление в магистратуру и аспирантуру, более правильное распределение этих мест, и участие в этом процессе Студенческого Совета.
“На мой взгляд – сокращение этих мест уже факт, поэтому сейчас надо просто более честно распределять оставшиеся места. Не секрет, что студенческий совет не участвует в распределении мест в магистратуре и аспирантуре, но мы готовы сотрудничать и содействовать проведению более справедливому распределению этих мест”,- подчеркнул Цолак Акопян.
Относительно же предстоящего 14 мая студенческого митинга Цолак Акопян отметил, что встретился также и с его организаторами. “Мы не собираемся сотрудничать с ними, так как мы не согласны с некоторыми пунктами их письма, направленного премьер-министру Армении. Эти пункты касаются деполитизации студенческих организаций. Студенческий Соовет ЕГУ не является политической структурой, поэтому мы не принимаем эти пункты письма, а в остальном, требования студентов вполне обоснованные и разумные”, – сказал он.