11 May 2010 - 06:51 AMT
2010 թվականի հունվարից ապրիլ ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը տրամադրել է աուդիտորական ծառայությունների իրականացման 10 լիցենզիա: Նույն ժամանակահատվածում դադարեցվել է աուդիւորական ծառայությունների իրականացման 1 լիցենզիայի գործողություն, ևս 1 լիցենզիայի գործողությունը հանվել է կասեցումից:
Նշված ժամանակահատվածում աուդիտ իրականացնող անձանցից գանձվել է 705.000 դրամ տուգանք: Ընթացիկ տարվա չորս ամիսներին օրենքով սահմանված կարգի համաձայն այս ոլորտից գանձվել է 4 մլն 925 000 դրամ պետական տուրք, որից 4 մլն 750 000 դրամը` աուդիտորական կազմակերպություններից, իսկ 175 000 դրամը` անհատ աուդիտորներից, հաղորդում է ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայությունը:
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մայիսի 1-ի դրությամբ լիցենզավորված են 34 աուդիտորական կազմակերպություն և 9 անհատ աուդիտոր:

11 May 2010 - 06:51 AMT
За январь-апрель 2010 года Министерством финансов Армении было выдано 10 лицензий на осуществление аудиторской деятельности. За аналогичный период была прекращена деятельность 1-ой лицензии по предоставлению аудиторских услуг, еще одна лицензия была восстановлена, сообщает пресс-служба министерства.
За отчетный период лица, осуществляющие аудит, были оштрафованы на 705 тыс. драмов. В период с 1-ого января по 1-ое мая 2010 года в установленном законом порядке в госбюджет из этой сферы поступило пошлин на общую сумму в 4,93 млн. драмов, из которых 4,75 млн. драмов приходится на долю аудиторских организаций, а 175 тыс. драмов – на долю частных аудиторов.
По состоянию на 1-ое мая 2010 года на территории Армении лицензии имеет 34 аудиторская компания и 9 частных аудиторов.