11 May 2010 - 11:39 AMT
Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման գաղտնիքը վերամշակող արդյունաբերությունն է, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանըմայիսի 11-ին ՀՀ Արտաշատի մարզում «Արտֆուդ» ընկերության նոր արտադրամասի շնորհանդեսի ժամանակ: Ընդ որում, նա նշել է, որ ընկերության ներդրումն արդյունաբերության վերամշակող ճյուղում կխթանի երկրի գյուղատնտեսության զարգացումը: «Արտֆուդ» ընկերության գործունեությունը կարևոր դերակատարություն ունի գյուղատնտեսության զարգացման գործում, քանի որ գաղտնիք չէ, որ այն առաջատար է այդ ոլորտում»,-ասել է նա:
Վարչապետը նաև հավելել է, որ ճիշտ ընտրված ռազմավարության շնորհիվ, կառավարությանը կից օպերատիվ շտաբը ճիշտ քայլ կատարեց ճգնաժամի պայմաններում` հավանություն տալով ներդրումային ծրագրին: «Վստահ եմ, որ մեր սպառողը առաջիկա տարիներին կգնահատի այն ներդրումները, որ արվել են, և արդյունքում, մենք կունենանք որակյալ արտադրանք, որը կբավարարի ներքին շուկայի պահանջարկը»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՀՀ Արդյունաբերողների ու ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հավելել է, որ գործարանն այդ համարձակ քայլին դիմեց ճգնաժամի պայմաններում: «Եղան կասկածներ` կկարողանա արդյո՞ք ընկերությունը կատարել իր առջև դրված խնդիրները, իսկ այսօր գործարկվեց նոր հոսքագիծը, որը մեծ մրցունակային հատկություններ ունի»,-ասել է նա:
«Արտաշատի պահածոների գործարանը» հիմնվել է 1961 թվականին: «Արտֆուդ» ընկերությունն արտադրում է բանջարեղենի և մրգի պահածոներ, տոմատի մածուկ` ասեպտիկ տեխնոլոգիայով: Նոր հոսքագծի գործարկման համար («Ամարե» հյութեր) ներդրվել է շուրջ 2,2 մլն եվրո:

Секретом развития сельского хозяйства Армении является перерабатывающая промышленность, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян 11 мая в Арташатской области Армении в рамках официальной презентации нового производственного отделения компании «Артфуд». При этом он отметил, что вклад компании в развитие перерабатывающей ветви промышленности будет стимулировать развитие сельского хозяйства страны. «Деятельность компании «Артфуд» играет важную роль в развитии сельского хозяйства, поскольку, не секрет, что она является ведущей в этой сфере», – сказал он.
Глава правительства также добавил, что благодаря правильно выбранной стратегии, оперативный штаб при правительстве сделал верный шаг в условиях кризиса, одобрив инвестиционную программу, направленную на создание новой производственной линии на заводе. «Уверен, что наш потребитель в ближайшие годы оценит те вложения, которые были сделаны, и в результате у нас будет качественная продукция, удовлетворяющая спрос на внутреннем рынке», – отметил он.
В свою очередь председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) РА Арсен Казарян добавил, что завод пошел на этот смелый шаг в условиях кризиса. «Были небольшие сомнения относительно того, сможет ли компания справиться с поставленными задачами, и сегодня новая продуктовая линия запущена, обладает высокими конкурентоспособными свойствами», – сказал он.
АООТ «Арташатский консервный завод» был образован в 1961 году. Компания, выступающая под брэндом «Артфуд», занимается производством плодовоовощных консерв, томатной пасты, фруктовых пюре по асептической технологии. Для запуска новой производственной линии (соки под названием «Амаре») было инвестировано порядка 2,2 млн. евро.