11 May 2010 - 12:26 AMT
տեղի կունենա փորձնական մարդահամար: Ինչպես հաղորդել է ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության մարդահամարի ու ժողովրդագրության բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը, դա պետք է արվեր դեռ ապրիլին, սակայն ֆինանսական դժվարությունների պատճառով փորձնական մարդահամարը հետաձգվեց մինչև հոկտեմբեր: Հիմնական մարդահամարը տեղի կունենա 2011թ. հոկտեմբերի 12-21-ը:
Մարդահամարը կանցկացնեն 16 հազար մասնագետներ: Հարցերը կվերաբերեն զբաղվածությանը գյուղոլորտում, կրոնական պատկանելությանը և այլն: Հարցաթերթիկները կհավաքվեն մարդահամարից 2-3 ամիս անց, իսկ վերջնական արդյունքները կհրապարակվեն 2013-ի ավարտին: Ըստ Կույումջյանի, սխալների ու անհամապատասխանության օբյեկտիվ ցուցանիշը 5 տոկոս է:
Ըստ ՀՀ 1999թ. ընդունած «Մարդահամարի անցկացման մասին օրենքի», մարդահամարը Հայաստանում անց է կացվում յուրաքանչյուր 10 տարին մեկ: Առաջինն անց է կացվել 2001թ., ըստ որի, երկրում բնակվում էր 3,21 մլն մարդ:

11 May 2010 - 12:26 AMT
С 21 по 30 октября 2010 года в городе Севан и в 4 населенных пунктах Тавушской области Армении пройдет пробная перепись населения. Как сообщила начальник отдела переписи и демографии Национальной статистической службы РА Карине Куюмджян, пробную перепись планировалось провести еще в апреле текущего года, но из-за финансовых затруднений она была отложена до октября. Главная перепись населения Армении пройдет с 12 по 21 октября 2011 года.
Для проведения переписи будут привлечены 16 тыс. специалистов. Задаваемые в ходе переписи вопросов коснутся занятости в сельском хозяйстве, религиозной принадлежности и др. Опросные листы будут собраны в течение 2-3 месяцев после проведения переписи, а окончательные результаты огласят в конце 2013 года. По словам Карине Куюмджян, объективным показателем ошибок и несоответствия составляет 5%. Согласно закону «О проведении переписи населения», принятому в 1999 году, в Армении перепись будет проводиться каждые 10 лет. Первая была проведена в 2001 году, по результатам которой в стране проживали 3,21 млн. человек.