11 May 2010 - 13:31 AMT
Հայաստանում ոչխարաբուծությունըհանգեցնում է հողի էրոզիայի, ջրամբարների ճահճացման, կենդանական և բուսական վայրի աշխարհի ոչնչացման, կարող է խոչընդոտել խոշոր եղջերավոր անասունների և մեղվաբուծության բազմացմանը, գտնում է հրապարակախոս Արամ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, բոլոր զարգացած երկրներում ոչխարաբուծությունը չի զարգանում, իսկ Ասիայի և Աֆրիկայի թույլ զարգացած երկրներում դրանց բուծումը հանգեցրել է հողի որակի վատացման և անապատացման:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության կենդանաբուծության վարչության ղեկավար Աշոտ Հովհաննիսյանն իր հերթին ասել է, որ ներկայում արոտավայրերը չեն օգտագործվում և այս պայմաններում ոչխարաբուծությունը նպատակահարմար է: «Հայաստանում 80-ականներին կար մոտ 2,3 մլն գլուխ ոչխար, իսկ հիմա դրանց գլխաքանակը կրճատվել է 4,5 անգամ և կազմում է մոտ 510 հազ.», – ասել է նա:

Разведение овец в Армении приведет к эрозии земель, заболачиванию водоемов, уничтожению дикого животного и растительного мира, может препятствовать разведению крупного рогатого скота и пчеловодству, считает публицист Арам Оганесян. По его словам, во всех развитых странах овцеводство не развивается, а их большое поголовье в малоразвитых странах Азии и Африки привели к ухудшению качества земель и образованию пустынь.
В свою очередь заведующий департаментом животноводства и племенного дела Министерства сельского хозяйства РА Ашот Оганесян считает, что на данный момент 60% пастбищ не используются, и в этих условиях разведение овец в стране целесообразно, так как для этого есть все условия. «В 80-х годах в Армении было более 2,3 млн. голов овец, сейчас их поголовье сократилось в 4,5 раза и составляет порядка 510 тыс.», – сказал он. При этом глава департамента заверил, что увеличение поголовья овец до 1 млн. на экологии отрицательно не скажется.