12 May 2010 - 13:17 AMT
«Դրամավարկային քաղաքականության խստացումը, մասնավորապես, ՀՀ ԿԲ որոշումը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների բարձրացման մասին բխում է այն զարգացումներից, որոնք նախանշվեցին տարեսկզբին»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: Ըստ նրա, ԿԲ քաղաքականությունը համահունչ է տնտեսության իրավիճակին, մասնավորապես, գնաճի ակնկալիքներին:
ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահը նշել է, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումը զգալի ազդեցություն չի ունենա երկրի բանկային համակարգի վրա:
Ինչ վերաբերում է վարկերի տոկոսադրույքների տատանումներին, ապա, նրա խոսքերով, ավելացման միտում կա և դա պայմանավորված է ռիսկերի ավելացմամբ: «Մակրոմակարդակում դա կապված է նրա հետ, որ առաջին եռամսյակում գրանցված տնտեսական աճը չի համապատասխանում այն իրական իրավիճակին, որը ստեղծվել է Հայաստանում»,-ասել է նա: Ընդ որում Բ.Ասատրյանը հավելել է, որ իրավիճակը երկրում շարունակում է լարված մնալ, քանի որ կան խնդիրրներ, կապված վարկերի սպասարկման հետ, ինչպես նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների և ներդրումների կրճատման հետ:
Մայիսի 11-ի նիստում Կենտրոնական բանկը որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0,25 կետով, այն հաստատելով 7,25 տոկոս նիշի վրա: ԿԲ խորհուրդը գտնում է, որ ստեծղված մակրոտնտեսական պայմաններում դրամավարկային պայմանների խստացումը պետք է դանդաղ ընթանա` նպատակ ունենալով ձևավորել և պահպանել դրական իրական տոկոսադրույքներ` կանխատեսվող ողջ ժամանակահատվածի ընթացքում:

12 May 2010 - 13:17 AMT
«Ужесточение денежно-кредитной политики, в частности, решение Центрального банка РА о повышении ставки рефинансирования, исходит из тех развитий, которые были отмечены в начале текущего года», – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net экс-председатель ЦБ РА Баграт Асатрян. По его словам, политика Центробанка созвучна с той ситуацией, которая сложилась в экономике страны, в том числе, связанная с инфляционными ожиданиями.
В связи с этим экс-председатель ЦБ РА отметил, что повышение ставки рефинансирования не окажет ощутимого влияния на банковскую систему страны.
Что же касается колебаний процентных ставок по кредитам, то, по его словам, отмечена тенденция в сторону увеличения, и это обусловлено увеличением рисков. «На макроуровне это связано с тем, что зафиксированный по итогам первого квартала экономический рост, не соответствует реальной ситуации, которая сложилась в Армении», – сказал он. При этом Баграт Асатрян добавил, что ситуация в стране продолжает оставаться довольно напряженной, поскольку есть проблемы, связанные с обслуживанием этих кредитов, а также сокращения притока частных трансфертов и инвестиций в страну.
На заседании 11 мая Центральный банк Армении принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,25 п.п., установив ее на отметке 7,25%. Совет ЦБ считает, что в условиях сложившихся макроэкономических тенденций ужесточение денежно-кредитных условий должно продолжаться более медленными темпами, в целях формирования и сохранения положительных реальных процентных ставок в течение всего прогнозируемого периода.