13 May 2010 - 11:28 AMT
ՀՀ նախագահի նստավայրում այսօր կայացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի 2009թ. մրցանակների հանձնման արարողությունը: 17 անվանակարգերում մրցանակներ են շնորհվել գիտության և արվեստի բնագավառների 21 ներկայացուցիչների: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորելով մրցանակակիրներին` նշել է, որ ամենամյա այս մրցանակաբաշխությունն իրապես կարևոր և գեղեցիկ մտահղացում է: Նախագահի խոսքով` մրցանակները ոչ միայն խրախուսում են դափնեկիրներին, այլև հասարակության առանձնահատուկ ուշադրությունը հրավիրում արվեստի և գիտության մեր վերջին նվաճումների վրա, մեծացնում հասարակության ակնկալիքները մրցանակակիրներից:
«Բոլոր մրցանակային աշխատանքները հավասարապես թանկ են մեզ համար, բայց ցանկանում եմ առանձնացնել այն երկու մրցանակակիրներին, ում գործունեությունը վերաբերում է Հայոց ցեղասպանության գիտական հիմնավորմանը և ունի դրա ժխտմանը հակազդելու առաքելություն: Կարծում եմ` բոլորիս համար էլ ակնհայտ են այս ասպարեզում արձանագրվող մեր հաջողությունների կարևորությունն ու արդիականությունը: Առանձնահատուկ ջերմությամբ շնորհավորում եմ մեր երիտասարդ մրցանակակիրներին` նկարիչներին, երաժիշտներին ու գրողներին, որոնց մուտքը մեծ արվեստ այսօր նշանավորվում է մրցանակով: Հուսով եմ, որ այս իրողությունը նրանց համար խթան է լինելու և նոր փուլ է նախանշելու իրենց ստեղծագործական կյանքում: Մեր գիտնականներին մաղթում եմ արժանիորեն շարունակել ճշգրիտ գիտությունների բնագավառում մեր գիտության հարուստ ավանդույթները: Համոզված եմ, որ հատկապես նման աշխատանքներով է բարձրանալու մեր գիտության և գիտնականների մրցունակությունն արդի աշխարհում: Թե’ գիտության և թե' արվեստի նվաճումները յուրաքանչյուր ժողովրդի ապրելու և զարգանալու պարտադիր բաղկացուցիչներն են: Ստեղծելով, ստեղծագործելով ու կրթելով` մենք նոր ժամանակի շունչն ենք հաղորդում մեր ժողովրդի դարավոր երթին ու լավ արդյունքներ կարձանագրենք, եթե չպակասի հավատը, եռանդը և հարգանքը աշխատանքի ու ստեղծելու նկատմամբ: Ձեր հաջողությունները մեր երկրի ապագայի ուղին են հարթում, և ես կասկած չունեմ, որ այդ ապագան լինելու է լուսավոր ու պայծառ»,- ասել է նախագահ Սարգսյանը:
Սերժ Սարգսյանը նաև երախտիքի խոսք է ուղղել ֆրանսահայ Պողոսյան ընտանիքին, ում նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ 2001թ. հիմնվել է ՀՀ նախագահի մրցանակը, որին մինչ օրս արժանացել են 161 անհատներ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

13 May 2010 - 11:28 AMT
В резиденции Президента РА 13-го мая состоялась церемония вручения премий президента Республики Армения за 2009 год. В 17 номинациях присуждены премии 21-му представителю сфер науки и искусства, сообщает пресс-служба президента РА.
Поздравив лауреатов, Серж Саргсян отметил, что идея присуждения этих ежегодных премий действительно важна и прекрасна. По словам президента, эти премии не только стимулируют лауреатов, но и привлекают особое внимание общества к нашим последним достижениям в искусстве и науке, увеличивают ожидания общественности в отношении получателей этих премий.
«Все премированные работы нам одинаково дороги, но хочу выделить тех двоих лауреатов, чья деятельность касается научного обоснования Геноцида армян и несет в себе миссию противодействия отрицанию Геноцида. Считаю, что всем нам очевидны важность и актуальность тех успехов, которые мы констатируем в этой сфере. С особой теплотой поздравляю наших молодых лауреатов: художников, музыкантов и писателей, чье вступление в большое искусство сегодня ознаменовано премиями. Надеюсь, что этот факт для них станет импульсом и обозначит новый этап в их творческой жизни. Нашим ученым желаю достойно продолжать богатые традиции нашей науки в области точных наук. Уверен, что в особенности подобными работами будет повышаться конкурентоспособность нашей науки и ученых в современном мире. Достижения в сферах и науки, и искусства являются обязательными компонентами жизни и развития каждого народа. Создавая, творя и обучая, мы придаем дух нового времени многовековому шествию нашего народа, и мы будем иметь хорошие результаты, если не иссякнет вера, энергия и уважение к труду и созиданию. Ваши успехи прокладывают путь к будущему нашей страны, и я не сомневаюсь, что нас ожидает светлое и яркое будущее», – сказал президент Саргсян.
Серж Саргсян также обратился со словами благодарности к семейству Погосян, армянским меценатам из Франции, по инициативе и при попечительстве которых в 2001 году были учреждены премии президента РА, которых к настоящему времени удостоились 161 человек.