13 May 2010 - 14:11 AMT
Հայաստանում կրկին բռնկված աֆրիկյան ժանտախտի հետևանքով ոչնչացվել է 980 գլուխ խոզ պատվաստանյութի բացակայության պատճառով: Այդ մասին Երևանում մայիսի 13-ին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով, ժանտախտը տարածվել է Տավուշի, Լոռու, Շիրակի մարզերում: «Գյուղացիներին փոխհատուցում դեռևս չի տրվել, բայց կառավարության հանձնարարությամբ ամեն ինչ հաշվառվում է, կնքվում են փոխադարձ պայմանագրեր, իսկ վճարումների չափսերը քննարկվելու են կառավարությունում»,- ասել է նա, ավելացնելով, որ վերջին 10-15 օրում հիվանդության զարգացում չի նկատվում:
Նախարարը նաև հիշեցրել է, որ աֆրիկյան ժանտախտն առաջին անգամ բռնկվել է 2007-ին, որի հետևանքով ոչնչացվել է 20 հազար խոզ:

Из-за вновь вспыхнувшей в Армении африканской чумы в Тавушской области было уничтожено 980 голов свиней из-за отсутствия каких-либо вакцин. Об это журналистам 13 мая в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян. По его словам, чума распространилась в Тавушской, Лорийской и Ширакской областях. «Компенсации сельчанам пока не выданы, но по поручению правительства все учитывается, заключаются взаимные договора, а размеры выплаты впоследствии будут обсуждаться в правительстве», – сказал он, добавив, что за последние 10-15 дней развития болезни не наблюдается.
Министр также напомнил, что первая вспышка африканской чумы произошла в 2007 году, в результате чего было уничтожено 20 тыс. голов свиней.