13 May 2010 - 15:35 AMT
ՀՀ կառավարությունը որոշել է «Գոլդն գրեյպ Արմաս»ՍՊԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով 2010թ. մայիսի 1-ից մինչեւ 2011թ. դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ ներմուծվող 300 միլիոն դրամը գերազանցող արժեքով ապրանքներից մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկվող ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել մինչեւ 2013թ. մայիսի 1-ը:
Որոշումն ընկերությանը հնարավորություն կտա Արագածոտնի մարզում խաղողի վերամշակման, գինու և կոնյակի արտադրություն կազմակերպելու նպատակով ներմուծել մոտ 5.2 մլն եվրոյի ժամանակակից սարքավորում, ստեղծել առնվազն 80 նոր աշխատատեղ:
Տեղեկանալով, որ դրանց թիվն ավելանալու է, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ ներդրումները խթանում են արտադրությունը, մեծացնում ապրանքների արտահանման ծավալը, և ընդհանրապես, բնագավառն ինտենսիվ զարգանում է մեր երկրում: Մյուս կողմից, փոքր տնտեսություններն իրենց հերթին պետք է աչալուրջ լինեն, միավորեն իրենց հնարավորությունները, ստեղծեն ժամանակակից տնտեսություն, որպեսզի կարողանան դիմանալ մրցակցությանը:

13 May 2010 - 15:35 AMT
Правительство РА решило продлить до 1 мая 2013 года срок уплаты рассчитываемого таможенными органами НДС с товаров, стоимость которых превышает 300 млн. драмов, ввозимых с 1 мая 2010 года до 31 декабря 2011 года включительно по инвестиционным программам ООО «Голден Грейп Армас».
Постановление даст компании возможность с целью организации в Арагацотнской области производства по переработке винограда и изготовления вин и коньяков ввезти современное оборудование на сумму около 5,2 млн. евро, создать как минимум 80 новых рабочих мест.
В связи с этим премьер-министр РА Тигран Саркисян отметил, что инвестиции стимулируют производство, увеличивают объемы экспорта товаров и, в целом, сфера интенсивно развивается. С другой стороны, по его словам, малые хозяйства, в свою очередь, должны проявлять активность, объединять свои возможности, создаватьсовременные хозяйства, чтобы выдержать конкуренцию.