13 May 2010 - 15:50 AMT
Ֆերմերային տնտեսությունների խոշորացումը շատ արդի խնդիր է Հայաստանի համար, քանի որ հանրապետությունում գործում են 339 հազար գյուղական տնտեսություններ, իսկ մասնավորեցումից հետո յուրաքանչյուր ընտանիքին հատկացվել է 1-1.5 հա վարելահող: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում ասել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը:
Նրա խոսքերով, փոքր հողակտորների օգտագործումն անադյունավետ է, ուստի կառավարությունը մշակում է հողերի խոշորացման և միավորման ծրագիր: «Արմավիրի մարզի Լուկաշին գյուղում ստեղծվել են կոոպերատիվներ, որոնք հանգեցրել են ֆերմերային տնտեսությունների ծախսերի իրական կրճատման: Միավորման դեպքում սեփականության իրավունքը չի կորում, իսկ սերմերի և պարարտանյութերի գնումն ավելի էժան է լինում»,- ասել է Ալավերդյանը: Միաժամանակ նա ավելացրեց, որ ֆերմերային տնտեսությունները պետք է խոշորանան բացառապես կամավորական հիմունքների վրա:

Укрупнение фермерских хозяйств является очень актуальной задачей для Армении, так как в республике действуют 339 тыс. сельских хозяйств, а после приватизации каждой семье было предоставлено 1-1,5 га пахотных земель. Об этом журналистам в Ереване сказал министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян.
По его словам, использование малых земельных участков неэффективно, поэтому правительство разрабатывает программу по укрупнению земель и объединению общин. «В селе Лукашин Армавирской области созданы кооперативы, которые привели к реальному сокращению расходов фермерских хозяйств. При объединении право собственности не теряется, а покупка семян и удобрений обходится дешевле», – сказал Алавердян. При этом он добавил, что фермерские хозяйства должны укрупняться исключительно на добровольных началах.