14 May 2010 - 13:09 AMT
Մայիսի 14-ին Երևանում բոլոր մարզերի աշակերտների մասնակցությամբ կայացած Բռեյն-ռինգ ֆինանսատնտեսական խաղի արդյունքում հաղթել է Գյումրիի թիվ 15 դպրոցի թիմը : Երկրորդ տեղն է նվաճել Էջմիածնի Ներսիսյան հոգևոր ճեմարանի թիմը, իսկ երրորդը` Աբովյան քաղաքի թիվ 10 դպրոցը: Հաղթողներին հանձնվեցին ՀՀ Կենտրոնական բանկի արծաթե մետաղադրամներ:
Ինչպես հայտնել է «Պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպության գործադիր տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, ամենամյա մրցությունն անց է կացվում արդեն 15 տարի շարունակ: «Մեր կազմակերպությունը իր գործունեության 20 տարում հասավ նրան, որ հայկական դպրոցների ուսումնական ծրագրերում ներառվեց 4 նոր առարկա` էկոնոմիկա, քաղաքացիական կրթություն, մարդու իրավունքներ, պետություն և իրավունք, որոնք հետագայում միավորվեցին մեկ` հասարակագիտություն առարկայում: Բացի այդ, մեր աջակցությամբ վերապատրաստվեցին շուրջ 3000 ուսուցիչներ, որոնցից 60-ը` ԱՄՆ-ում»,-ասել է նա:
Իր հերթին, ՀՀ ԿԲ սպառողների իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Արմենուհի Մկրտչյանն ասել է, որ արդեն երկրորդ տարին է, ինչ Բռեյն-ռինգի խաղերն անցնում են ԿԲ աջակցությամբ: «Միջոցառումն ուղղված է դպրոցականների գիտելիքների խթանմանը էկոնոմիկայի ու ֆինանսների ոլորտում»,-հավելել է նա:

14 May 2010 - 13:09 AMT
По итогам прошедшей в Ереване 14 мая финансово-экономической игры-соревнования Brain-Ring с участием старшеклассников 11 школ практически из всех областей Армении выиграла команда школы номер 15 города Гюмри. Второе место в игре заняла команда Духовной семинарии Нерсисян города Эчмиадзин, а третье – школа номер 10 города Абовян. Победителям были вручены серебряные памятные монеты Центрального банка (ЦБ) Армении.
Как сообщила исполнительный директор организации «Юношеские достижения Армении» Армине Оганесян, ежегодное соревнование в рамках образовательных программ проводится уже 15 лет. «Наша организация за 20 лет своей деятельности ввела в образовательную программу армянских школ 4 предмета – экономика, гражданское образование, права человека, государство и право, которые впоследствии объединились в один общий предмет – обществознание. Кроме того, при нашей помощи были переподготовлены порядка 3000 учителей, из них 60 в США», – сообщила она.
В свою очередь, начальник отдела защиты прав потребителей ЦБ РА Арменуи Мкртчян сказала, что уже второй год полуфинал и финал игр Brain-Ring проходят при поддержке ЦБ. «Данное мероприятие направлено на стимулирование знаний школьников в области экономики и финансов. В будущем мы ожидаем, что распространение экономических знаний в семьях этих детей будет способствовать повышению уровня знаний населения страны в сфере финансов», – добавила она.