14 May 2010 - 15:32 AMT
Մայիսի 13-ին ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է նաև «Վերին Լարս» ՀԱԿ: Ինչպես հաղորդում է նախարարության մամլո ծառայությունը, ելնելով բնակլիմայական պայմաններից` մեծ տարողունակությամբ բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը անցակետով հնարավոր կլինի իրականացնել հունիսի 1-ից: Ներկայումս թույլատրված է միայն թեթև մարդատար ավտոմեքենաների, մինչև 30 ուղևոր տարողունակությամբ ավտոմեքենաների և մինչև 10 տոննա տարողունակությամբ բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկությունը:
Բացի այդ, հաղորդագրության համաձայն, պահպանվում է նաև ձյան հոսքերի վտանգ, իսկ ավտոճանապարհի 12-13 կմ երկարությամբ հատվածը բարենպաստ կլիմայական պայմանների դեպքում պետք է վերանորոգվի: Անանցանելի են մնում որոշ թունելներ:

14 May 2010 - 15:32 AMT
13 мая министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и возглавляемая им делегация посетили контрольно-пропускной пункт «Верхний Ларс». Как сообщает пресс-служба министерства, исходя из природно-климатических условий КПП «Верхний Ларс» будет открыт для проезда грузовых автомобилей большой вместимости только с 1-го июня. Сейчас же разрешен проезд только легких пассажирских автомобилей, транспортных средств для перевозки не более 30 пассажиров, грузовых автомобилей вместимостью до 10 тонн.
Помимо этого, согласно сообщению, сохраняется также угроза схода снежных лавин, помимо этого 12-13 километровый участок трассы должен быть отремонтирован при благоприятных климатических условиях. Непроходимыми остаются также некоторые тоннели.