18 May 2010 - 13:16 AMT
2010 թ. Հայաստանում քարտերով անկանխիկ գործառնությունների ծավալն ավելացել է 16.5%-ով (.1.1 մլրդ դրամով)
2010թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ հաճախորդներին վճարային քարտերի տրամադրումը կամ դրանց սպասարկումը իրականացրել են ՀՀ տարածքում գործող 21 առևտրային բանկերը: Ընդ որում` 20 առևտրային բանկեր անդամակցում են «ԱրՔա» քարտերով վճարումների միասնական համակարգին, հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը:
Հաշվետու ժամանակահատվածում քարտերի սպասարկման նպատակով տեղադրվել են 34 նոր ավտոմատ գանձման մեքենաներ և 2010թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ դրանց ընդհանուր քանակը կազմել է 736: Այդ թվում` «ԱրՔա» վճարային քարտերի սպասարկումը իրականացվում է 677 ավտոմատ գանձման սարքավորումների միջոցով: Առևտրային բանկերի տեղադրած POS – տերմինալների ընդհանուր քանակը կազմել է 2815, որից 446-ը տեղադրված է առևտրային բանկերի ստորաբաժանումներում: Տեղադրված իմպրինտերների ընդհանուր քանակը կազմել է 25:
2010թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ տարածքում վճարային քարտերով իրականացվել է 106 մլրդ դրամին 2301660 գործառնություն: Այդ թվում` քարտերով անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է մոտ 7.6 մլրդ դրամ: Նշված անկանխիկ գործառնությունների ծավալում ինտերնետ միջավայրում իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 1.7 մլրդ դրամ (այդ թվում`էլեկտրոնային առևտուր` 0.5 մլրդ դրամ, քարտից քարտ փոխանցումներ` 1.2 մլրդ դրամ):
Եռամսյակի վերջի դրությամբ շրջանառության մեջ գտնվող քարտերի ընդհանուր քանակը կազմել է 612419,, որը 2009թ. չորրորդ եռամսյակի վերջի համեմատությամբ ավելացել է 5.7%-ով (32988 քարտով): Հաշվետու եռամսյակի ընթացքում քարտերով իրականացված անկանխիկ վճարումների ծավալը կազմել է քարտային գործառնությունների մոտ 7%-ը: Ընդհանուր առմամբ, քարտերով անկանխիկ գործառնությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է 16.5%-ով (.1.1 մլրդ դրամով):
2010թ. առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ գործող «ԱրՔա» քարտերի քանակը նախորդ եռամսյակի վերջի համեմատ ավելացել է 3.5%-ով (9926 քարտով) և կազմել 292090: Միջազգային քարտային համակարգերի քարտերի քանակը ընդհանուր առմամբ ավելացել է 7.8%-ով (23062 քարտով). VISA-ն ավելացել է 4.3%-ով (8647 քարտով) և կազմել 210236, իսկ MasterCard-ը` 25.8%-ով (15769 քարտով) և կազմել 76877: Միջազգային այլ քարտերի քանակը նվազել է 3.9%-ով (1354 քարտով):
Քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ավելացել է 25%-ով (21.3 մլրդ դրամով), իսկ քանակը` 28%-ով (508197):
Շրջանառության մեջ գտնվող «ԱրՔա» քարտերով իրականացվել է 1128175 գործառնություն` 43 մլրդ դրամ ծավալով: «ԱրՔա» քարտերով կատարված գործառնությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելացել է մոտ 38%-ով (12 մլրդ դրամով), իսկ քանակը` 44%-ով (345052- ով):
VISA քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 39 մլրդ դրամ (689353 գործառնություն), իսկ MasterCard-ով իրականացվել է 14.6 մլրդ դրամ ծավալով 279803 գործառնություն:
VISA համակարգի քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը 2009թ. առաջին եռամսյակի համեմատ ավելացել է 26.9%-ով (8 մլրդ դրամ ծավալով), MasterCard-ով կատարված գործառնությունների ծավալը` 9.6%-ով (1.3 մլրդ դրամ ծավալով):
Միջազգային այլ քարտերով իրականացվել է 204329 գործառնություն` 9 մլրդ դրամ ծավալով, որը ավելացել է 1.5 մլրդ դրամով:
ՀՀ տարածքում մեկ վճարային քարտով իրականացված ամսական կանխիկացման գործառնությունների ծավալը կազմել է մոտ 50 հազ. դրամ, իսկ անկանխիկը` 4 հազ. դրամ, (քանակը`համապատասխանաբար կազմել է 1.1 և 0.1), որը 2010թ. առաջին եռամսյակի համեմատ պահպանվել է նույն մակարդակի վրա:

По состоянию на конец первого квартала 2010 года 21 коммерческий банк Армении предоставлял и обслуживал пластиковые карты, из них 20 банков являются членами единой платежной системы ArCa. Как сообщает пресс-служба Центрального банка Армении, в отчетном периоде было установлено 34 банкомата, и по состоянию на конец марта их количество составило 736, в том числе из них 677 обслуживают карты ArCa. Кроме того, по состоянию на конец первого квартала текущего года количество установленных комбанками Армении POS-терминалов составило 2 815, из них 446 -установлены в подразделениях банков, а общее число установленных импринтеров составило 25.
В первом квартале 2010 года на территории Армении было осуществлено 2 301 660 операций с пластиковыми картами на общую сумму в 106 млрд. драмов, в том числе объем безналичных платежей по картам составил 7,6 млрд. драмов. В общем объеме безналичных платежей 1,7 млрд. драмов составили сделки, осуществленные в интернете. На конец первого квартала текущего года количество карт, находящихся в обращении, составило 612 419, что превышает показатель предыдущего квартала на 5,7%. Объем безналичных платежей по картам составил около 7% от всех карточных операций. В целом объем карточных операций увеличился по сравнению аналогичным периодом 2009 года на 16,5%.
По состоянию на конец марта 2010 года количество действующих карт ArCa увеличилось по сравнению с концом предыдущего квартала на 3,5% и составило 292 090. Число карт международных систем в отчетный период увеличилось на 7,8 %. В том числе, число карт VISA увеличилось на 4,3 % и составило 210 236, а число карт Master Card увеличилось на 25,8 % и составило 76 877.
Количество других международных карт сократилось 3,9%. Общий объем карточных сделок увеличился в первом квартале 2010 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 25%, а число сделок – на 28%.
В то же время картами ArCa было осуществлено 1 128 175 операций на общую сумму 43 млрд. драмов, что больше показателя объема января-марта 2009 года на 38%, а количества – на 44%.
Картами VISA в первом квартале было осуществлено 689 353 операции на сумму 39 млрд. драмов, а картами MasterCard 279 803 операции на сумму 14,6 млрд. драмов. По сравнению с первым кварталом 2009 года данные показатели увеличились соответственно на 26.9% и 9,6%.
Другими международными картами в первом квартале 2010 года было осуществлено 204 329 операций на сумму в 9 млрд. драмов, что на 1,5 млрд. драмов превышает аналогичный показатель 2009 года.
На территории Армении месячный объем сделок по обналичиванию, осуществленных посредством одной платежной карты составил порядка 50 тыс. драм, а безналичных – 4 тыс. драм, этот показатель сохранился на уровне показателя первого квартала 2009 года.