19 May 2010 - 08:38 AMT
Հայաստանի բանկերի միության նախկին նախագահ, «Պրոմեթեյ բանկի» վարչության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը ողջունում է երկրի բանկային համակարգի կոնսոլիդացիան: «Մենք ողջունում ենք միաձուլումը, որին գնաց Կասկադ բանկը: Դա օրինաչափ է, քանի որ միաձուլման արդյունքում բանկերը կհզորանան և լավագույն պայմանները կստեղծվեն վարկավորման և սպասարկման համար»,-նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է «Պրոմեթեյ բանկին», բանկը նման մտադրություններ չունի: «Բանկը բավարար միջոցներ ունի և մենք պատրաստ ենք վարկային միջոցներ տրամադրել անսահմանափակ քանակով»,-ասել է Էմիլ Սողոմոնյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Ընդ որում Սողոմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի տարածքում գործող բոլոր 21 բանկերն այսօրվա դրությամբ մեծ խնդիրներ չունեն, իսկ ՀՀ բանկային համակարգի հետագա կոնսոլիդացիան հնարավոր է և կախված է բանկերի բաժնետերերից և նրանց ներդրումային հնարավորություններից:

Экс-председатель Союза банков Армении, председатель правления «Банка Прометей» Эмиль Согомонян приветствует консолидацию банковской системы страны. «Мы приветствуем слияние, на которое пошел Каскад Банк. Это закономерно, если в результате слияния банки усилятся и будут созданы лучшие возможности кредитования и обслуживания», – отметил он.
Что же касается самого «Банка Прометей», то у банка нет таких намерений. «У банка достаточно средств, и мы готовы предоставлять кредитные средства в неограниченных количествах», – сказал Эмиль Согомонян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net
При этом банкир подчеркнул, что у всех действующих на территории Армении 21 банка на сегодняшний день нет больших проблем, а дальнейший процесс консолидации банковской системы РА возможен, и это зависит от акционеров банков и их инвестиционных возможностей.