«Լեզուն մեզ համար ոչ միայն շփման միջոց է, այլ նաև կենսափիլիոփայություն, քանի որ այն ձևավորում է մարդու մտածելակերպը»,- հայտարարել է Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը մայիսի 19-ին մամլո ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, դպրոցում ուսանելու առաջին տարիները պետք է ընթանան մայրենի լեզվով, իսկ եթե հետագայում երեխաները ցանկանան օտար լեզվով խորացնել իրենց գիտելիքները կոնկրետ մասնագիտության մեջ, ապա դա հնարավոր է անել ավագ դպրոցներում:
«Իսկ Հայաստանի պատմությունը, եկեղեցու պատմությունը, գրականությունը երեխաները պետք է ուսումնասիրեն մայրենի լեզվով, ինչն անհնար կլինի օտարալեզու դպրոցներում սովորելու դեպքում»,- ընդգծել է Վիրաբյանը: Նա նշեց նաև, որ դպրոցը ձևավորում է լեզվամտածողություն և փոխում երեխայի պատկերացումն իր երկրի մասին: Նա նշեց, որ օտարալեզու դպրոցներ կան նաև Հայաստանի հարևան երկրներում, սակայն դրանք նախատեսված են ազգային փոքրամասնությունների համար. «Վրաստանում ես չեմ տեսել ոչ մի վրացի երեխա, որը սովորեր ռուսական դպրոցում»:
Սակայն, «Քրիստոնեադեմոկրատական միություն» կուսակցության նախագահ Խոսրով Հարությունյանի կարծիքով այդ դպրոցները ոչ միայն չեն խանգարի մայրենի լեզվի և երկրի պատմության ուսումնասիրմանը, այլ նաև կօգնեն երեխաներին լինել ավելի զարգացած, կընդլայնեն նրանց աշխարհայացքը, կօգնեն ուսումնասիրել նաև այն երկրի մշակույթը, որը ներկայացնում է տվյալ դպրոցը: «Եվ պետք չէ մտածել չափազանց արմատական, ես կարծում եմ, որ եթե Հայաստանում չբացվեն օտարալեզու դպրոցներ, ապա մեծ ողբերգություն չի լինի, բայց նաև աղետ չի լինի, եթե դրանք բացվեն: Օտար լեզվի օգնությամբ մենք կարող ենք լուծել ավելի շատ խնդիրներ» ,- ասել է Խոսրով Հարությունյանը:
Նրա հետ չհամաձայնվեց ճարտարապետ, Հայկական ճարտարապետության ուսումնասիրման կազմակերպության նախագահ Սամվել Կարապետյանը, որը կարծում է, որ հայ երեխաներն օտար լեզուն դիտարկում են որպես արտասահման գնալու դռան բանալի, և օտարալեզու դպրոցների բացումն այդ բանալին կտա նրանց և կապահովի արտագաղթի նոր ալիք:

19 May 2010 - 09:00 AMT
“Язык является не только средством общения, но и жизненной философией, так как он формирует мышление человека”,- заявил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян на пресс-конференции 19 мая. По его словам, первые годы обучения в школе должны проходить на родном языке, а если впоследствии дети захотят углубить свои знания в конкретной специальности на иностранном языке, то это можно делать уже в старших классах.
“А историю Армении, историю церкви, литературу, дети должны изучать на родном языке, что невозможно будет сделать, обучаясь в иностранных школах”,- подчеркнул Вирабян. Он отметил также, что школа формирует языковое мышление и меняет представление ребенка о своей стране. Он отметил, что иностранные школы есть и в соседних с Арменией странах, однако они рассчитаны на детей национальных меньшинств: “В Грузии я не видел ни одного грузинского ребенка, который обучался бы в русской школе”.
Однако, по мнению председателя партии “Христианско-демократического союз” Хосрова Арутюняна, эти школы не только не помешают изучению родного языка и истории страны, но и помогут детям быть более развитыми, расширят их кругозор, помогут изучить также культуру той страны, которую представляет данная школа. “И не надо мыслить слишком радикально, я думаю, что если в Армении не откроют иностранных школ, то большой трагедии не будет, но также не случится никакой катастрофы, если их откроют. А с помощью иностранного языка мы сможем решить намного больше существующих проблем”,- подчеркнул Хосров Арутюнян.
С ним не согласился архитектор, председатель Организации по изучению армянской архитектуры Самвел Карапетян, который считает, что армянские дети рассматривают иностранный язык как ключ от дверей за границу, и открытие иностранных школ даст им в руки эти ключи и обеспечит новый поток миграции.