Հայաստանում ամրապնդվում է միազավակ ընտանիքի տեսակը: Այս մասին հայտարարել է ժողովրդագիր Ռուբեն Եգանյանը` Ազգային վիճակագրական ծառայության ժողովրդագրության և գրանցման բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, եթե հինգ տարի առաջ խոսվում էր 1-2 երեխա ունեցող հայկական ընտանիքի մասին, ապա այսօր պատկերը փոխվել է: «Եթե մարդկանց մոտ վերջնականապես ձևավորվում է այս տեսակը և դառնում է ներքին ձգտում, ապա ոչինչ այլևս փոխել չի կարելի», – ասել է Եգանյանը:
Նա նաև նշել է, որ պետական մակարդակով պետք է խրախուսվի երկրորդ երեխայի ծնունդը, այլ ոչ երրորդինը: Նրա խոսքերի համաձայն, պետք է պահպանվի հայկական ընտանիքի ավանդական դրվածքը, որտեղ նվազագույնը` երկու երեխա է ծնվում: Եգանյանը նշել է նաև, որ նորածինների 50-55 տոկոսն առաջնեկ է, 30 տոկոսը ընտանիքի երկրորդ երեխան է, 10 տոկոսը` երրորդը»:
«Ծնելիության մակարդակը չի կարելի բարձրացնել միայն նյութական օգնությամբ, այն պետք է լուծվի կյանքի որակը բարձրացնելու միջոցով», – ընդգծել է Եգանյանը: Ըստ նրա, երկրորդ կամ երրորդ երեխայի ծննդի համար որոշակի նյութական օգնություն սահմանելը կարող է նպաստել ծնելիության մակարդակի բարձրացմանը: «Կարճ ժամանակահատվածում մենք դրական արդյունք կստանանք, սակայն որոշ ժամանակ անց սրա արդյունավետությունը կնվազի և կհասնի զրոյի», – ասել է ժողովրդագիրը:
Կարինե Կույումջյանն իր հերթին նշել է, որ 2009 թ. Հայաստանում ծնվել է 44,413 երեխա, մահացել է 27,560 մարդ:

В Армении укрепляется модель однодетной семьи. Об этом заявил демограф Рубен Еганян на совместной пресс-конференции с начальником отдела переписи и демографии Национальной статистической службы (НСС) Карине Куюмджян. По его словам, если пять лет назад он говорил о модели армянской семьи с 1-2 детьми, то на сегодняшний день картина изменилась. «Если у людей окончательно зафиксируется эта модель и станет их внутренним стремлением, то здесь уже будет невозможно что-то изменить», – сказал Еганян. При этом он отметил, что на государственном уровне должно поощряться рождение второго ребенка, а не третьего. По его словам, надо сохранить традиционный уклад армянской семьи, в которой как минимум два ребенка. Еганян также заметил, что 50-55% новорожденных это первенцы, второго ребенка имеют около 30% армянского населения, а третьего – 10%.
«Вопрос повышения уровня рождаемости невозможно решить только лишь материальной помощью, он должен быть решен посредством повышения качества жизни», – подчеркнул Рубен Еганян, добавив, что установление определенной материальной помощи за рождение второго или третьего ребенка может способствовать повышению уровня рождаемости. “В короткие сроки мы получим положительный результат, но в течение определенного времени эффективность данного способа начнет понижаться и дойдет до нуля”,- отметил демограф.
В свою очередь Карине Куюмджян сообщила, что в 2009 году в Армении родилось 44.413 ребенка, умерло 27.560 человек.