19 May 2010 - 13:20 AMT
Մայիսի 19-ին էրեբունի և Նուբարաշեն շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում սկսվել է Նուբարաշենի թիվ 11 հատուկ դպրոցի աշակերտների նկատմամբ սեռական բռնություն կիրառելու փաստով դատական լսումը: Մեղադրյալը հատուկ դպրոցի ուսուցիչ Լևոն Ավագյանն է, որը մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ 142-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասով դպրոցի աշակերտների նկատմամբ սեռական ոտնձգություն կիրառելու մեջ:
Դատական քննության ընթացքում տուժած կողմի` թիվ 11 դպրոցի աշակերտուհի Հասմիկ Սինանյանի պաշտպանը պահանջեց մեղադրյալի հանդեպ կիրառել պատժի առավելագույն չափը, որը կազմում է 5 տարի: Փաստաբանը պահանջեց նաև դատարանի կողմից հաշվի չառնել մեղմացուցիչ հանգամանքները, ինչպիսիք են ԲՇԳ բնութագրերը, որոնցում, մասնավորապես, ասվում է, որ Լևոն Ավագյանը սիրում է իր աշխատանքը և աշխատանքային մեծ փորձով մանկավարժ է, մարդասեր և հոգատար մարդ:
Նա պահանջեց որպես ծանրացուցիչ հանգամանք ընդունել այն փաստը, որ իր գործողությունները Լևոն Ավագյանը կատարել է թույլ, անպաշտպան երեխաների նկատմամբ, որոնք կախված են եղել նրանից: Նա նաև ընդգծեց, որ ելնելով տուծաժների ցուցմունքներից, Լևոն Ավագյանին պետք է դատել նաև ՀՀ ՔՕ 118-րդ (ծեծելը կամ այլ բռնի գործողություններ կատարելը) և 119-րդ հոդվածի (խոշտանգում) համաձայն:
Դատարանի դահլիճում գտնվող քաղաքացիները բարձրաձայն պաշտպանում էին Հասմիկ Սինանյանի փաստաբանի գործողությունները և սուլում էին Լևոն Ավագյանի փաստաբանի ելույթի ժամանակ: Հետաքննության ընթացքում Լևոն Ավագյանն ընդունեց մեղքը և ներողություն խնդրեց ներկաներից, դպրոցի աշակերտներից և նրանց ծնողներից: «Ես զղջում եմ և ներողություն եմ խնդրում աշակերտներից և նրանց ծնողներից, խնդրում եմ ինձ մեղմ պատիժ նշանակել»: Ավագյանի փաստաբանը որպես պատիժ առաջարկեց նրա նկատմամբ կիրառել ազատությունը չսահմանափակող պատիժ: «Մենք քարի դարում չենք ապրում, և իմ պաշտպանյալի նկատմամբ ազատազրկում կիրառելն անիմաստ է»,- ասել է փաստաբանը:
Սակայն, տուժածի պաշտպանը պահանջեց չընդունել զղջումն որպես մեղմացուցիչ հանգամանք, քանի որ այն անկեղծ չէ:
Դատարանը վերջնական որոշում կկայացնի 2010-ի մայիսի 24-ին:
142-րդ հոդված. Անառակաբարո գործողություններ 1. Տասնվեց տարին չլրացած անձի նկատմամբ ակնհայտ անառակաբարո գործողություններ կատարելը` սույն օրենսգրքի 140-րդ կամ 141-րդ հոդվածով նախատեսված հանցանքների հատկանիշների բացակայության դեպքում` պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված գործողությունները, որոնք կատարվել են բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով` պատժվում են ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով: (142-րդ հոդվածը փոփ. 01.06.06թ. ՀՕ-119-Ն օրենք)

19 May 2010 - 13:20 AMT
19 мая в суде общей юрисдикции округов Эребуни и Нубарашенa началось судебное слушание по факту совершения насилия над учениками спецшколы N11 Нубарашена . Слушалось дело в отношении преподавателя спецшколы Левона Авакяна, обвиняемого по первой и второй части ст. 142 Уголовного кодекса Армении в совершении разврата над учениками школы.
В ходе судебного разбирательства защита пострадавшей стороны – ученицы школы N11 Асмик Синанян, потребовала применить к обвиняемому максимальную меру наказания, которая по совокупности преступлений составляет 5 лет. Адвокат потребовал также не принимать судом во внимание смягчающие обстоятельства, которыми являются характеристика из ЖЭК- а, в которой, в частности, говорится, что Левон Авакян любит свою работу и является педагогом с большим стажем работы, гуманистом и заботливым человеком.
Он потребовал принять в качестве отягчающего обстоятельства тот факт, что свои действия Левон Авакян направлял на слабых, беззащитных детей, которые находились в зависимости от него. Он подчеркнул также, что исходя из показаний потерпевших, Левона Авакяна нужно судить также по статье 118 (нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, не повлекших кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности) и части 2-й статьи 119 (пытка) УК РА.
Присутствующие в зале судебного заседания граждане громко поддерживали действия адвоката Асмик Синанян, и освистали адвоката Левона Авакяна. В ходе следствия, Левон Авакян признал свою вину и извинился перед присутствующими, учениками школы и судом: “Я раскаиваюсь и прошу прощения у учеников и их родителей, прошу назначить мне мягкое наказание”. Адвокат Авакяна в качестве наказания предложила не применять наказания, которое не ограничивает свободу Авакяна: “Мы живем не в каменном веке, и применять к моему подзащитному меру наказания в виде лишения свободы – бессмысленно”, – подчеркнула адвокат.
Однако, защита потерпевшей потребовала не принимать раскаяние в качестве смягчающего обстоятельства, так как оно неискреннее.
Окончательное решение по делу Суд вынесет 24 мая 2010 года.
Статья 142. Развратные действия
1. Совершение развратных действий в отношении лица, заведомо не достигшего шестнадцатилетнего возраста, при отсутствии признаков преступлений, предусмотренных статьями 140 и 141 настоящего Кодекса, – наказываются штрафом в размере от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше одного года, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные с применением насилия или с угрозой его применения, – наказываются лишением свободы на срок не свыше трех лет.