19 May 2010 - 15:01 AMT
Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից գյուղացիներին տրամադրվող վարկերի սպասարկումը չպետք է մտավախություն առաջացնի: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում կառավարական ժամի ընթացում, պատասխանելով «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանի հարցին, ասել է Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքերով, միայն 2009-ին Հայաստանի առևտրային բանկերը 72 000 վարկ են տրամադրել գյուղացիներին, որոնցից միայն 360 դեպքում են խնդիրներ ծագել դրանց սպասարկման հետ: «Դա կազմում է տարվա վարկավորման ծավալի 0.5 տոկոսը, ուստի պետք չէ անհանգստանալ»,- ընդգծել է նա:
Դրա հետ կապված` Տիգրան Դավթյանն ավելացրեց, որ Հայաստանի առևտրային բանկերին ցուցում է տրվել վարկերի սպասարկման ժամանակ խնդիրներ առաջանալու դեպքում այդ հարցերը լուծել «մեղմ ճանապարհով»:
Պատասխանելով Ստեփան Սաֆարյանի մեկ այլ հարցին բռնադատված մարդկանց վարկավորման պայմանների մասին` նախարարն ասաց, որ նրանց տրամադրվող պետական վարկերն առանց տոկոսների են:

Обслуживание кредитов, выданных комбанками Армении сельским жителям страны, не должно вызывать опасение. Об этом в ходе правительственного часа в армянском парламенте, отвечая на вопрос руководителя фракции “Наследие” Степана Сафаряна, заявил министр финансов Армении Тигран Давтян. По его словам, только в 2009 году комбанки выделили 72000 кредитов сельчанам, из которых только в 360 случаях возникли проблемы с их обслуживанием. “Это составляет около 0.5% от всего объема кредитования за год, и по этому поводу не стоит так беспокоиться», – подчеркнул он.
В связи с этим Тигран Давтян добавил, что комбанкам Армении дано поручение, в случае возникновения проблем с обслуживанием кредита, решать эти вопросы более «мягким путем».
Отвечая же на другой вопрос Степана Сафаряна относительно условий кредитования репрессированных лиц, глава министерства сказал, что предоставленные им госкредиты являются беспроцентными.