20 May 2010 - 12:23 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՌԴ Օրենբուրգի մարզի ղեկավար Ալեքսեյ Չեռնիշևին: Ինչպես հաղորդում է նախագահի մամլո ծառայությունը, հանդիպման ընթացքում Սերժ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել 2009 թվականի օգոստոսին Օրենբուրգի մարզ կատարած իր այցը: Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ ևս երախտագիտություն է հայտնել Օրենբուրգում ապրող մեր հայրենակիցների նկատմամբ դրսևորվող վերաբերմունքի համար: «Օրենբուրգի մարզում ազգամիջյան շփումների մշակույթը կարող է արժանի օրինակ ծառայել»,- ընդգծել է նա:
Ալեքսեյ Չեռնիշևն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել Հայաստան այցելելու և ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու հնարավորության համար: Նա ասել է, որ իր հետ Հայաստան է ժամանել բավականին ներկայացուցչական պատվիրակություն, որի կազմում են տարբեր ոլորտների ղեկավար-մասնագետներ: Մայիսի 21-ին կստորագրվի երկկողմ համագործակցության մասին համաձայնագիր, որի նպատակն է հստակեցնել գործակցության ընդհանուր ուղղություններն ու փոխշահավետ կապեր հաստատել:
Կողմերը նշել են, որ ռազմավարական գործընկերներ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առկա դաշնակցային հարաբերությունները, քաղաքական բարձր մակարդակի ակտիվ երկխոսությունը, երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն ու փոխադարձ համակրանքը լավ ազդակ են նաև միջմարզային բնագավառում փոխգործակցությունը խորացնելու ու նոր որակի հասցնելու համար: Նախագահ Սարգսյանի խոսքով`բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերությունները պետք է ամրապնդվեն փոխշահավետ տնտեսական կապերով ու ծրագրերով:

Президент Армении Серж Саргсян принял главу Оренбургской области Алексея Чернышева. Как сообщает пресс-служба главы государства, в ходе встречи Серж Саргсян выразил признательность властям области за проявляемое отношение к армянам, проживающим в Оренбурге. «Культура межнациональных контактов в Оренбургской области может служить достойным примером», – подчеркнул он.
В свою очередь Алексей Чернышев выразил благодарность за приглашение посетить Армению, и сообщил, что вместе с ним в Армению прибыла представительная делегация, в состав которой входят руководители и специалисты из различных областей. Он также отметил, что 21 мая будет подписано соглашение о двустороннем сотрудничестве, целью которого является конкретизация основных направлений партнерства и установление взаимовыгодных связей.
Стороны отметили имеющиеся между стратегическими партнерами – Арменией и Россией союзнические отношения. По словам Сержа Саргсяна, политические отношения на высоком уровне должны быть подкреплены взаимовыгодными экономическими связями и программами.