20 May 2010 - 13:21 AMT
Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացումը կհանգեցնի հայոց լեզվի «վերացման», գտնում են Սարդարապատ շարժման ակտիվիստները
«Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացումը հայերին կզատի վերնախավի և ռամիկների, քանի որ դպրոցները լինելու են վճարովի և անվճար, իսկ վճարել կարող են միայն հարուստ հայերը, այսինքն` վերնախավը», – հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման ակտիվիստ Հայկ Բալանյանը` մայիսի 20-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների ստեղծումը կհանգեցնի հայոց լեզվի «վերացման», իսկ օտար լեզուները կդառնան բարձրագույն կրթության ցուցանիշ; «Այդպիսով, վերնախավի ներկայացուցիչները իրենց երեխաներին կհեռացնեն հասարակ քաղաքացիների երեխաներից»: Նրանք կարծում են նաև, որ «Լեզվի մասին» օրենքի փոփոխման դեպքում հայերենը կմնա միայն խոսակցական լեզու, իսկ պետական լեզու կդառնան ռուսերենը, անգլերենն ու ֆրանսերենը, ինչպես աֆրիկյան երկրներում:
Շարժման մեկ այլ ակտիվիստի` Ռուբեն Թառուշյանի խոսքերի համաձայն, Հայաստանում բացվելու են միայն ռուսական դպրոցներ, հետևաբար կվարվի հայերի ռուսականացման քաղաքականություն, ինչպես խորհրդային տարիներին:
Ակտիվիստներն ընդգծել են նաև, որ օտարալեզու դպրոցները հայերի` որպես ազգ ոչնչացման պատճառ կդառնան, ինչպես դա եղել է տարբեր երկրների, օրինակ` Լեհաստանի հայկական համայնքների հետ: Այնտեղ հայկական դպրոցները փակելուց հետո, հայ տարագիրները կորցրին ազգային ինքնությունը և ձուլվեցին տեղի ժողովրդին:
Շարժման ակտիվիստների խոսքերի համաձայն, առաջին հերթին պետք է բարձրացնել հայկական դպրոցների կրթական մակարդակը, քանի որ հայկական դպրոցների ավերակված համակարգի վրա օտար դպրոցներ ստեղծելը ծնողներին կստիպի երեխաներին օատարալեզու դպրոցներում ընդունել:

20 May 2010 - 13:21 AMT
Создание иностранных школ в Армении приведет к «вымиранию» армянского языка, считают активисты движения Сардарапат
“Открытие в Армении иностранных школ поделит армян на элиту и рабочих, так как школы будут платными, и плата за них будет по карману только богатым армянам, то есть – “элите”, – заявил активист движения Сардарапат Айк Баланян на пресс-конференции 20 мая.
По его словам, создание в Армении иностранных школ приведет к «вымиранию» армянского языка, а иностранные языки станут показателем высшего образования: “Таким образом, представители “элиты” отгораживают своих детей от простых граждан”. Они считают также, что при изменении закона Армении “О языке”, армянский останется лишь разговорным, а государственным языком станет русский, английский или французский, как это происходит в африканских странах.
По словам другого активиста этого движения Рубена Тарушяна, в Армении откроются только русскоязычные школы и будет вестись политика обрусения армян, как это делалось в советские годы.
Они подчеркнули также, что иностранные школы станут причиной для исчезновения армян как нации, как это произошло с армянскими общинами в разных странах, например, в Польше. После закрытия там армянских школ, армянские эмигранты потеряли национальную идентификацию и полностью слились с местным населением, забывая о своих корнях, а порой умышленно скрывая их. По словам активистов движения, в первую очередь нужно повышать уровень образования в армяноязычных школах, а затем создавать иностранные, так как создание иностранных школ на фоне развалин армянской образовательной системы заставит родителей отдавать своих детей в иностранные школы, что станет также стимулом для развития коррупции в этой области.