20 May 2010 - 16:07 AMT
Մայիսի 20-ին Հայաստանի Կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոյի հետ քննարկել է երկու երկրներում կրթությանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ կրթության բնագավառում հայ-ռուսական համագործակցությունը դրված է ամուր հիմքերի վրա, և Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի կրթական խոշոր գործընկերը: Նա ընդգծել է, որ անցյալ տարի ՌԴ կրթության նախարարի հետ կայացած հանդիպումն անցել է արդյունավետ և այսօր արդեն տվել իր պտուղները: Մասնավորապես, Աշոտյանը նշեց Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանում «Օսմանագիտություն» մասնագիտությամբ հայ երիտասարդներին կրթաթոշակ տրամադրելու փաստը
Անդրադառնալով Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանին` նախարարը նշել է. «Եթե ձևավորման փուլում համալսարանը դիտարկվում էր որպես հայ-ռուսական կրթական համագործակցության խորհրդանիշը, ապա այսօր այն հանդիսանում է Հայաստանում գործող առաջատար, բարձր վարկանիշ ունեցող բուհերից մեկը, որն ապահովում է կրթության բարձր որակ և մրցակցություն»: Նախարարը երախտագիտություն է հայտնել նաև ՀՀ կրթական ոլորտում ռուսական կողմի կատարած ներդրումների կապակցությամբ:
Նախարարը դեսպանի հետ քննարկել է նաև միջպետական համաձայնագրով նախատեսված ՌԴ կողմից տրամադրվող կրթաթոշակների խնդիրը: Նախարարը նշել է, որ այս տարի ևս դրանց մի մասը թափուր է մնացել և առաջարկել մասնագիտությունների ցանկը հաստատելուց առաջ դրանք քննարկել նաև հայկական կողմի հետ` դրանք Հայաստանի կրթական շուկայի պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով: Քննարկվել է նաև թափուր մնացած տեղերն այլ ուղղությամբ օգտագործելու խնդիրը:
Վյաչեսլավ Կովալենկոն իր հերթին նշել է, որ ՌԴ կառավարությունը նախատեսում է ավելացնել Ռուս-հայակական (Սլավոնական) համալսարանին տրամադրվող բյուջետային հատկացումները, մասնավորապես, նյութատեխնիկական բազայի համալրման, լաբորատոր սարքավորումների մատակարարման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է նաև հայ-ռուսական համատեղ հանձնաժողով ձևավորելու խնդիրը` ՀՀ տարածքում ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի գործունեությունը գնահատելու նպատակով: Անդրադարձ է կատարվել նաև Գյումրու թիվ 23 դպրոցի խնդրին: Հանդիպման ավարտին նախարարը պատասխանել է նաև դեսպանին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք հիմնականում վերաբերում էին տասներկուամյա կրթությանը, ավագ դպրոցներին, ՀՀ-ում գործող ռուսական կազմակերպություններում ուսանողների պրակտիկաների կազմակերպմանը և այլ խնդիրների:

20 May 2010 - 16:07 AMT
20 мая министр образования и науки Армении обсудил с послом России в Армении Вячеславом Коваленко ряд вопросов, касающихся образования в двух странах.
Во время встречи министр Ашотян подчеркнул, что Россия является для Армении крупным партнером в области образования, добавив, что прошлогодняя встреча с министром образования и науки России Андреем Фурсенко уже дала свои положительные результаты. В частности он отметил факт выделения стипендий армянским студентам факультета Османоведения Санкт-Петербургского университета.
Относительно Российско-Армянского (Славянский) университета (РАУ), министр отметил: “Если в период формирования университет рассматривался как символ армяно-российского сотрудничества в области образования, то сегодня это один из передовых вузов Армении, обладающий высоким рейтингом, который обеспечивает высокий уровень образования и конкуренцию”.
Министр обсудил с послом также вопрос предоставления Россией стипендий согласно международному договору о сотрудничестве, подчеркнув, что и в этом году часть этих стипендий не дошла до студентов, и предложил эти стипендии использовать в других направлениях.
Вячеслав Коваленко подчеркнул, что российское правительство собирается увеличить бюджетные средства, предоставляемые РАУ. Эти средства должны пойти на усиление технической базы университета и его лабораторий.
Чиновники обсудили также вопрос создания совместной комиссии для оценки деятельности филиалов российских вузов на территории Армении, и проблемы школы N23 города Гюмри.
Армен Ашотян ответил также на ряд интересующих посла вопросов, которые касались 12-летнего образования, старших школ и практики армянских студентов в российских организациях.