20 May 2010 - 16:52 AMT
Մայիսի 21-26-ը ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի գլխավորած պատվիրակությունը պաշտոնական այցով կգտնվի Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում: Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են ՀՀ կրթության և գիտության, ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունների, ինչպես նաև ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և բուհի ներկայացուցիչներ: Այցի ընթացքում հանդիպումներ են նախատեսված ԻԻՀ գիտության, հետազոտությունների և տեխնոլոգիաների և ԻԻՀ կրթության և դաստիարակչության նախարարների հետ:
Նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը կայցելի Թեհրանի պետական, Թեհրանի «Ամիր Քյաբիբ» պոլիտեխնիկական, Թեհրանի «Ազադ» համալսարաններ, ինչպես նաև Թեհրանի հայկական դպրոցներից մեկը: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է այցելություն Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդարան, Թեհրանի «Արարատ» մարզավան, Թեհրանի «Ալիք» հաստատություն, ինչպես նաև «Չհարմահալ» հայկական միություն և Թեհրանի «Հայոց ակումբ»: Նախարարը կհանդիպի նաև թեհրանահայ համայնքի և ԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպանության անձնակազմի հետ:

20 May 2010 - 16:52 AMT
С 21 по 26 мая делегация, возглавляемая министром образования и науки Армении Арменом Ашотяном, отправится в Иранскую Исламскую Республику.
В ходе визита планируются встречи с министром науки, исследований и технологий и министром образования и воспитания ИИР.
Армянская делегация посетит также различные университеты Тегерана: Государственный, политехнический “Амир Кябиб” и университет “Азад”, а также одну из армянских школ столицы Ирана.
Также в рамках визита планируется посещение Тегеранской епархии Армянской Апостольской Церкви, спортивный комплекс Арарат и другие армянские центры Ирана.
Министр встретится также с армянской общиной Тегерана и сотрудниками посольства Армении в ИИР.
В состав делегации, возглавляемой Арменом Ашотяном, входят представители Министерств образования и науки и диаспоры, а также национальной академии наук Армении.