25 May 2010 - 11:54 AMT
«Երբ ես սկսեցի աշխատել մրցույթի համար, ես սկսեցի մատծել, թե ինչպիսին է Երևանի ճարտարապետությունը, չէ որ այն ներառում է ոչ միայն շենքերը, այլ նաև հողը, բնությունը, մշակույթը: Իմ շենքի կառուցվածքն այնպիսին է, կարծես այն գրկում է այս քաղաքը: Դա այն զգացողությունն էր, որն առաջացավ ինձ մոտ, երբ ես պատկերացրեցի Երևանը»,-ասել է «Ինտերկոնտինենտալ» բազմաֆունկցիոնալ համալիրի համար հայտարարված Միջազգային բաց ճարտարապետական մրցույթի հաղթող Կիյոկազու Արային:
Նա նշել է նաև, որ շենքի ընդհանուր հայեցակարգը մշակելուց հետո միայն` սկսեց մտածել մանրամասների մասին: Համալիրն ընդգրկում է 72-հարկանի հյուրանոց, 90-մետրանոց բնակելի համալիր և գործարար կենտրոն:
«Բնակարանների և սենյակների պատուհանների 95 տոկոսն այնպես է տեղադրված, որ տեսանելի լինի Արարատը»,-ասել է Arai Architects ընկերության տնօրեն Կիյոկազու Արային` հավելելով, որ բուն համալիրը ևս իր երկու գագաթներով հիշեցնում է բիբլիական լեռը:
Համալիրում նախատեսված է նաև հրապարակ, որը կմիավորի համալիրի բոլոր մասերը, մի քանի այգի և հարթակ երևանցիների այցելությունների համար: Շինանյութի վերաբերյալ հեղինակն ասաց, որ շինարարության ժամանակ հնարավոր կլինի օգտագործել ավանդական հայկական քարը: «Սակայն, միևնույն ժամանակ ես կցանկանայի տեսնել նաև մետաղից պատրաստված դետալներ»,-ասել է նա:
Մրցույթի հաղթողն ընդգծեց նաև, որ այժմ բանակցություններ են ընթանում նյութերի ընտրության շուրջ, որպեսզի ընտրվեն բնապահպանական տեսակետից նվազագույն վնաս հասցնող նյութեր:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին` ճարտարապետը նշել է, որ ինքը տեսել Երիտասարդության շենքը լողավազանի հետ, և հավելել է, որ նոր համալիրի նախագծման համար օգտագործել է նրա հիմքն ու երևանցիների կողմից սիրված լողավազանը:
Կիյոկազու Արային ծնվել է Ճապոնիայում, ճարտարապետություն է ուսանել ԱՄՆ-ում: Նա չորս ճապոնական համալսարանների պրոֆեսոր է, Ճապոնիայում, Չինաստանում և ԱՄՆ-ում կառուցված շենքերի հեղինակ, ինչպես նաև է Arai Architects ընկերության տնօրենն է:

25 May 2010 - 11:54 AMT
“Когда я начинал работу для конкурса, я начал задумываться, какова архитектура Еревана, ведь архитектура включает в себя не только здания, но и землю, природу, культуру. И конфигурация моего здания сделана так, что оно как бы обнимает этот город. Это то самое чувство, которое возникло у меня, когда я представил Ереван”,- сказал победитель Международного открытого архитектурного конкурса на строительство многофункционального комплекса Intercontinental Кийокацу Араи.
Он отметил также, что только после того, как была разработана общая концепция здания, автор начал задумываться о деталях. В комплекс входит 27-этажная гостиница, 90-метровый квартирный комплекс, и бизнес-центр.
“Окна 95% квартир и комнат моего комплекса расположены так, чтобы из них можно было смотреть на Арарат”,- подчеркнул директор компании Arai Architects Кийокацу Араи, добавив также, что сам комплекс своими двумя пиками напоминает библейскую гору.
В комплекс войдет также площадь, объединяющая все его части, несколько парков и площадка для посещений ереванцев. Относительно материала, из которого будет построено здание, автор проекта сказал, что в строительстве здания можно будет использовать традиционные армянские камни, “Но в то же время я хотел бы видеть и металлические детали”.
Победитель конкурса подчеркнул также, что сейчас ведутся переговоры по выбору материалов, которые нанесут наименьший вред экологии.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, архитектор подчеркнул, что сам видел здание Дворца молодежи с бассейном и добавил, что использовал для нового комплекса его фундамент и включил в него полюбившийся ереванцам бассейн.
Кийокацу Араи родился в Японии, обучался архитектуре в США. Он является профессором четырех японских университетов, автором зданий в Японии, Китае и США, а также руководителем архитектурной компании Arai Architects.