«Երևանի քաղաքապետարանի հետ խաղաղ բանակցությունների ժամանակն ավարտվում է և շուտով կգա արմատական գործողությունների ժամանակը»,- հայտարարել է «Մենք ենք այս քաղաքի տերերը» շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը մայիսի 25-ին Երևանի ուսանողական այգում անօրինական շինարարության թեմայով ամփոփիչ խորհրդաժողովի ժամանակ:
«Մենք մինչև վերջ կգնանք և դրա համար մեր ուժերը կբավականացնեն»,- ընդգծել է շարժման ակտիվիստ Վահրամ Սողոմոնյանը, ավելացնելով, որ հիմա աշխատանք է տարվում հայցերի փաթեթ նախապատրաստելու համար, որպեսզի դիմեն դատարան: «Ամենայն հավանականությամբ դա կլինի կոլեկտիվ հայց այս գործում շահագրգռված բոլոր մարդկանց անունից` գրադարանի ընթերցողների, ուսանողների և հասարակ քաղաքացիների` ուղղված քաղաքապետարանի դեմ»,- նշել է նա:
Նրա խոսքերով, միաժամանակ մի քանի գործողություններ են կատարելու. բնակչության և մտավորականության հարցում, ինչպես նաև մի քանի արմատական գործողություններ, որոնք նրանք չեն պարզաբանել:
2010-ի մայիսի 24-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին շարժման ակտիվիստների կողմից ուղղված բաց նամակի վերաբերյալ նրանք նշեցին, որ սպասում են պատասխանի օրենքով սահմանված ժամկետում, ավելացնելով, որ այդ նամակը կրել է նաև տեղեկատվական բնույթ, քանի որ դրանում 19670 երևանցիների ստորագրություններն են ուսանողական այգում սրճարան կառուցելու դեմ:
«Մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, որ հասարակությունն ունի իր կարծիքը»,- ասել է Վահրամ Սողոմոնյանն, ավելացնելով, որ բնակչության կարծիքն աստիճանաբար փոխվում է, հատկապես նրանից հետո, երբ հասարակությունը տեսավ իր ազդեցության հետևանքներն այլ հարցերի վրա, ինչպիսին, օրինակ, «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճը քանդելու հարցն է:

25 May 2010 - 12:35 AMT
“Время мирных переговоров с мэрией Еревана относительно стройки в студенческом парке Армении подходит к концу и скоро настанет пора радикальных действий”,- заявила активистка движения “Мы хозяева этого города” Мариам Сухудян на обобщающей конференции по теме незаконного строительства в студенческом парке Армении 25 мая.
“Мы пойдем до конца и у нас хватит на это сил”,- подчеркнул активист движения Вграм Согомонян, добавив, что сейчас ведется работа по подготовке искового пакета для обращения в суд по данному вопросу. “Скорее всего это будет коллективный иск от лица всех заинтересованных в этом деле людей, читателей библиотеки, студентов и простых граждан, направленный против мэрии Еревана”,- отметил он.
По словам активистов движения, они будут выполнять параллельно несколько действий, которые включают в себя: опрос населения и представителей интеллигенции по данному вопросу, а также некоторые радикальные действия, которые они не уточнили.
Относительно открытого письма, отправленного активистами движения президенту Армении Сержу Саргсяну 24 мая 2010 года, они отметили, что ожидают ответа в определенные законом сроки, добавив, что это письмо носило также информационный характер, так как в нем содержится мнение 19670-и ереванцев, подписавшихся против строительства кафе в студенческом парке.
“Мы хотим показать, что общественность имеет свое мнение”,- подчеркнул Ваграм Согомонян, добавив, что мнение населения о неэффективности этой затеи постепенно меняется, особенно после того, как общество увидело прецеденты его влияния на другие вопросы, такие, как снос летнего зала кинотеатра “Москва”.