Մայիսի 26-ին ՀՀ ԱԺ-ում տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի վերաբերյալ: Օրինագծով կանոնակարգվում է հեռուստառադիոհեռարձակման թվայնացման գործընթացը, որը կավարտվի 2015 թվականին: Թվայնացման ընթացքում երևանյան հեռուստաընկերությունների թիվը կկրճատվի` 22-ից հասնելով 18-ի:
Լսումների ժամանակ, ներկայացնելով օրինագիծը, Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Մուշեղ Թումասյանը նշեց, որ եթերի թվայնացումը կարևոր է, քանի որ դրա շնորհիվ հեռուստահեռարձակման ոլորտը կզարգանա: «Օրինագիծը կկանոնակարգի եթերի թեմատիկ ուղղություններն ու հեռուստաալիքների մասնագիտացումը: Կարևոր է նաև այն պահը, որ թվայնացման գործընթացում ներառված են նաև մարզային հեռուստաընկերությունները»,-նշել է էկոնոմիկայի փոխնախարարը:
Իր հերթին, ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշել է, որ օրինագիծը լրամշակման կարիք ունի, քանի որ այնտեղ նախատեսված չէ անգործության պատճառով Հեռուստատեսության ու ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի անդամին պաշտոնից ազատելու մասին դրույթը: Նա հաղորդել է նաև, որ ՀՅԴ խմբակցությունը 30 առաջարկ է ներկայացրել այդ օրինագծի վերաբերյալ: «Մենք առաջարկում ենք, որ այս կամ այն հեռուստաընկերության լիցենզիայի գործողության կասեցումը կատարվի դատարանի միոջոցով, ոչ թե Հեռուստատեսության ու ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի որոշմամբ»,-ասել է Մինասյանը:
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը նշել է, որ օրինագծի թերությունները կապված են նրա հետ, որ ՀՀ կառավարությունը չի քննարկել այն խորհրդարանի մասնագիտական հանձնաժողովում և չի ներկայացրել միջազգային փորձաքննության: «Ես ուրախ եմ, որ օրինագծով կանոնակարգվում է եթերի կոնտենտը (բովանդակությունը), քանի որ հեռուստատեսությունը պետք է բարձրացնի բնակչության կրթվածության մակարդակը, ոչ թե նպաստի նրա հետաճին «վուլգար» զվարճալի ծրագրերի միջոցով»,-ասել է նա:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը գոհունակություն է հայտնել առ այն, որ միջգերատեսչական հանձնաժողովը, որը զբաղվում է թվայնացման կարգավորմամբ, համաձայնվել է չկրճատել մարզային հեռուստաընկերությունների քանակը մինչ թվայնացման ավարտը:

26-го мая в НС РА прошли парламентские слушания в связи с представленным правительством законопроектом о внесении поправок и дополнений в закон РА “О телевидении и радио”. Законопроектом регулируется процесс оцифровки телерадиовещания, который завершится в 2015 году. В течение процесса оцифровки число столичных телекомпаний – с 22 сократится до 18.
Во время слушаний, представляя законопроект, замминистра экономики Армении Мушег Тумасян заметил, что оцифровка эфира очень важна, так как благодаря этому сфера телерадиовещания будет более развитой. “Законопроект урегулирует тематические направления эфира и проблемы специализации телекомпаний. Важен также тот момент, что в процесс оцифровки включены областные телекомпании Армении”, – заметил заместитель министра экономики.
В свою очередь, депутат от фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян отметил, что законопроект недоработан, так как в нем не предусмотрено положение об освобождении от должности члена Национальной комиссии телевидения и радио из-за его бездействия. Он также сообщил, что фракция АРФД выступила с 30-ю предложениями относительно этого законопроекта. “Мы предлагаем, чтобы приостановление действия лицензии той или иной телекомпании проводилось через суд, а не решением Национальной комиссии телевидения и радио”, – заметил Минасян.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян отметила, что недоработки законопроекта связаны с тем, что правительство РА не обсудило его в профильной комиссии парламента, и не отправило на международную экспертизу. “Я рада, что законопроектом урегулируется контент (содержание) эфира, так как телевидение должно повышать уровень образованности населения, а не способствовать ее регрессу посредством “вульгарных” развлекательных программ”, – подчеркнула она.
Член фракции “Оринац еркир” Ованнес Марагян выразил удовлетворение тем, что межведомственная комиссия, занимающаяся урегулированием процесса оцифровки, согласилась не сокращать число областных телекомпаний до окончания оцифровки.