26 May 2010 - 14:39 AMT
Հուլիսի 20-ին հեռուստաընկերությունների լիցենզավորման մրցույթից հետո մայրաքաղաքային հեռուստաընկերությունների թիվը 22-ից կրճատվել է մինչև 18: Այդ մասին ՀՀ ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Հեռուստատեսության և ռադիոյի Ազգային հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ամալյանը:
Ամալյանի խոսքով, հեռուստաընկերությունների կրճատումը կապված է այն բանի հետ, որ պետական ցանցը կարող է ապահովել միայն 18 հեռուստաալիքների հեռարձակումը: «Իսկ 4 կրճատված հեռուստաընկերությունների հաճախականությունը կօգտագործվի մյուս 18 հեռուստաալիքների զուգահեռ թվային հեռարձակման համար: Այսինքն, 18 հեռուստաընկերություններ մինչև թվայնացման գործընթացի ավարտը 2015 թվականին ապահովելու են ինչպես անալոգային, այնպես էլ թվային հեռարձակումը»,- նկատեց նա:
Ինչպես նկատեց Ամալյանը, թվայնացման ավարտից հետո հեռուստաընկերությունների քանակը կտրուկ աճելու է, քանի որ 18 անալոգային հաճախականություններով կարող են աշխատել թվային ձևաչափով հեռարձակող մի քանի տասնյակ հեռուստաընկերություններ: Նա ավելացրեց նաև, որ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 14 մլրդ դրամ: «Դրանից 8 մլրդ կծախսվի բացառապես հեռուստառադիոհեռարձակման թվայնացման համար, իսկ 4-ը` սոցիալական փաթեթի, այսինքն, բնակչության սոցիալապես անապահով խավերի համար թվային ազդանշանն ընդունելու համար նախատեսված սարքերի (դեկոդերների) գնման ծրագրի համար»,- նշեց նա:

26 May 2010 - 14:39 AMT
После конкурса по лицензированию телекомпаний 20 июля, число столичных телекомпаний с 22 сократится до 18. Об этом в беседе с журналистами в НС РА заявил председатель Национальной комиссии телевидения и радио Григор Амалян.
По словам Амаляна, сокращение числа телекомпаний связано тем, что государственная сеть может обеспечить вещание только 18 телеканалов. “А частота 4-х сокращенных телекомпаний будет использована для обеспечения параллельного цифрового вещания этих 18 телеканалов. То есть, 18 телекомпаний до окончания процесса оцифровки в 2015 году будут обеспечивать как аналоговую, так и цифровую трансляцию”, – заметил он.
Как заметил Амалян, после окончания оцифровки число телекомпаний резко увеличится, так как на 18 аналоговых частотах могут работать несколько десятков телекомпаний, вещающих в цифровом формате. Он также добавил, что общий бюджет программы составляет 14 млрд. драмов. “Из них 8 млрд. будет потрачено исключительно на оцифровку телерадиовещания, а 4 – на социальный пакет. То есть, на субсидирование социально необеспеченных слоев населения: для покупки устройств, предназначенных для приема цифрового сигнала (декодеров)”, – отметил он.