26 May 2010 - 15:11 AMT
Մայիսի 25-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության դեսպան Այիմդոս Բոզժիգիտովին:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ քաղաքական ու տնտեսական հարաբերություններին վերաբերող հարցեր: Նշվել է , որ անցյալ տարվա համեմատ, այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 3,6 անգամ: Այդ ծավալը կարող էր ավելի մեծ լինել, եթե ապրանքաշրջանառությունը կատարվեր ուղղակի, այլ ոչ թե միջնորդավորված:
Կողմերը կարևորել են խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Անդրադարձել են նաև առաջիկայում Երևանում կայանալիք ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին: Այս մասին հաղորդել է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:

26 May 2010 - 15:11 AMT
25-го мая спикер армянского парламента Овик Абраамян принял посла Казахстана в РА Аимдоса Бозжигитова.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся двусторонних политических и экономических отношений. Стороны подчеркнули, что по данным первого квартала текущего года товарооборот между двумя странами вырос в 3,6 раза по сравнению с аналогичным периодом 2009 года. Этот объем был бы больше, если бы товарооборот осуществлялся напрямую, а не через посредников.
Стороны подчеркнули важность активизации парламентского сотрудничества, расширения договорно-правового поля, сотрудничества в международных структурах.
Был затронут также вопрос предстоящего созыва в Ереване заседания Совета Парламентской Ассамблеи ОДКБ, сообщает пресс-служба НС РА.