2 June 2010 - 12:17 AMT
Աֆրիկյան ժանտախտիհամաճարակի արդյունքում Հայաստանում մորթվել է 1090 խոզ, լրագրողներին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը: «Աֆրիկյան ժանտախտի բռնկվելու մասին տեղեկատվություն ստացվել է Տավուշի, Լոռու, Արմավիրի մարզերից, այն տեղային բնույթ է կրում և գտնվում է մեր հսկողության տակ, ուստի անհանգստության առիթներ չկան»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է Գերասիմ Ալավերդյանը, Հայաստանում աֆրիկյան ժանտախտի համաճարակը 2007-ին նրա անարդյունավետ վերացման հետևանք է: Այդ ժամանակ երկրում ժանտախի զոհ գնաց 20 000 խոզ, ինչը կազմում է խոզերի գլխաքանակի 10-11 տոկոսը:

2 June 2010 - 12:17 AMT
В результате эпидемии африканской чумы в Армении было истреблено 1090 свиней, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване министр сельского хозяйства Армении Герасим Алавердян. Причем, по его словам, 200 голов семей пало, а остальные подлежали забою. «Информация о вспышках африканской чумы поступила в основном из Тавушской, Лорийской и Армавирской областей, она носит локальный характер и находится под нашим контролем, поэтому поводов для беспокойства нет», – заверил он.
Как отметил Герасим Алавердян, эпидемия африканской чумы в Армении является результатом неэффективного ее устранения еще в 2007 году, когда в республике было забито или умерло порядка 20 000 голов, что составляет 10-11% от всего поголовья свиней.