2 June 2010 - 13:40 AMT
Հունիսի 2-ին Երևանում տեղի ունեցավ կոնֆերանս` նվիրրված երկրում օտարալեզու դպրոցների բացմանը: Զեկույցներով հանդես եկան հայ մտավորականության ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ ու հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ: «Մենք պետք է ձգտենք բարելավել մեր դպրոցները, ոչ թե ստեղծենք նոր օտարալեզու դպրոցներ, յուրաքանչյուր նոր սերունդ զիջում է նախորդին կրթության մակարդակով»,-նշել է արվեստագիտության դոկտոր, ԵՊՀ Հայ արվեստի պատմության և տեսության ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ամբիոնի վարիչ Լևոն Չուգասզյանը:
«Մենք դեմ չենք լեզուների ուսումնասիրությանը, մենք ինքներս ենք տիրապետում մի քանի լեզվի, սակայն չի կարելի հայրենի երկրի պատմությունն ու մշակությը երկրորդ պլան մղել: Ինձ չի վախեցնում, որ օտարալեզու դպրոցները կկազմեն բոլոր դպրոցների 1-2 տոկոսը: Ինձ վախեցնում է այն, որ դրանք կդառնան էլիտար և իրենց ետևից կտանեն մյուս դպրոցները, ինչը կհանգեցնի հայոց լեզվի, պատմության ու մշակությի մոռացության: Մենք կոչ ենք անում կառավարությանը ստեղծել օտար լեզուների թեքումով դպրոցներ, բայց ոչ օտարալեզու»,-ասել է «Հանուն մարդկային կայուն զարգացման» ասոցիացիայի նախագահ Կարինե Դանիելյանը:
Առաջարկներ հնչեցին կրթության ոլորտում պետական կառույցների գործունեությունը վերահսկող հասարակական կառույց ստեղծելու մասին, օրինակելի դպրոցներ ստեղծել տաղանդավոր երեխաների համար, հագեցնել հայկական դպրոցները արդիական տեխնիկայով, ինչը պետք է արվեր դեռ մի քանի տարի առաջ:
Կոնֆերանսը կազմակերպել էին «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների վերաբացմանը» նախաձեռնության հեղինակները:
Վերջում կոնֆերանսի մասնակիցները ուղերձ են ստորագրել, որտեղ պահանջվում է հետ վերցնել «Լեզվի մասին» և «Հանրակրթության մասին» օրենքներում փոփոխությունների նախագիծը, քանի որ օտարալեզու դպրոցների բացումը «մեծ հարված կլինի Հայաստանի անկախությանն ու հայոց ինքնությանը»:

2 June 2010 - 13:40 AMT
2 июня в Ереване состоялась конференция, посвященная открытию иноязычных школ в Армении. На конференции с докладами выступили представители армянской интеллигенции, профессора, депутаты и руководители общественных организаций.
“Мы должны стремиться улучшить наши школы, а не создавать новые иноязычные, каждое следующее поколение уступает предыдущему в образовании”,- отметил доктор искусствоведческих наук, руководитель кафедры истории и теории армянского искусства ЮНЕСКО Леон Чукасзян.
“Мы не против обучения языков, мы и сами говорим на нескольких языках, однако нельзя отодвигать историю и культуру родной страны на второй план. Меня не пугает, что иноязычные школы составят всего 1-2% от всех школ. Меня пугает то, что они должны стать элитарными школами и вести за собой остальные школы, что непременно приведет к забвению родного языка, истории и культуры. Мы призываем правительство создать школы с иностранным уклоном, но не иноязычные школы”,- подчеркнула председатель общественной организации “Во имя стабильного развития” Карине Даниелян.
От выступающих поступили также предложения о создании общественной структуры, контролирующей деятельность государственных структур в области образования, создать примерные школы для талантливых детей, оснастить армянские школы современной техникой, что должно было быть сделано еще несколько лет назад.
Конференция была организована инициативной группой “Мы против повторного открытия иноязычных школ”.
В конце конференции участники подписали послание, в котором требовалось отозвать решение об изменениях в законах Армении “О языке” и “Об общем образовании”, так как открытие иноязычных школ “будет огромным ударом по независимости Армении и национальной идентификации армян”.