2 June 2010 - 14:17 AMT
Հունիսի 2-ին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում տեղի ունեցավ փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտի թարգմանության հանձնման պաշտոնական արարողությունը: ՓՄՁ ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտը թարգմանվել և խմբագրվել է USAID–ի ֆինանսավորմամբ Հայաստանում ֆինանսական համակարգի կայունացման փորձնական ծրագրի շրջանակում:
Հայաստանյան կազմակերպությունների կողմից ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտի կիրառումը, որն ապահովում է միջազգայնորեն ընդունված ժամանակակից հաշվապահական չափանիշներ, կբարձրացնի այդ կազմակերպությունների` մասնավորապես ՓՄԿ-ների ֆինանսական հաշվետվությունների արժանահավատությունը և կապահովի դրանց թափանցիկությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին և ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) հայաստանյան առաքելության ղեկավար դոկտոր Ջատինդեր Չիման, ինչպես նաև ՀՀ պետական մարմինների և միջազգային այլ կազմակեպությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը իր խոսքում կարևորեց ՓՄՁ-ների ֆինանսական հաշվետվությունների միջազգային ստանդարտի նշանակությունը հայաստանյան ընկերությունների նկատմամբ վստահության բարձրացման, կապիտալի միջազգային շուկաների հասանելիության և, որպես հետևանք, Հայաստանում ներդրումների խթանման գործում: Իր հերթին USAID հայաստանյան առաքելության տնօրեն դոկտոր Չիման նկատեց, որ նշված ստանդարտի ներդրումը և կիրառումը Հայաստանում երաշխիք կհանդիսանա, որպեսզի տեղական և օտարերկրյա ներդրողներն իրենց ներդրումային որոշումները կայացնեն` կազմակերպությունների թափանցիկ և իրատեսական ֆինանսական տեղեկատվության հիման վրա, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:

В Министерстве финансов Армении 2 июня состоялась официальная церемония сдачи финансовых отчетов малого и среднего бизнеса (МСБ), переведенных по международным стандартам. Как сообщает пресс-служба минфина, международный стандарт отчетов МСБ был переведен и отредактирован при финансировании Агентства по международному развитию США (USAID) в рамках испытательной программы стабилизации финансовой системы Армении.
В сообщении отмечается, что применение международных стандартов армянскими компаниями поднимет доверие к их финансовым отчетам и обеспечит их прозрачность.
В своей речи министр финансов Армении Тигран Давтян придал важность внедрению международных стандартов финансовых отчетностей МСБ в деле увеличения доверия по отношению к армянским компаниям, доступности международных рынков капитала и, как следствие, стимулированию инвестиций в Армении.
В свою очередь директор миссии USAID в Армении, доктор Джатиндер Чима заметила, что внедрение и применение отмеченного стандарта станет гарантией в Армении для принятия инвестиционных решений местными и иностранными компаниями на основе реальной и прозрачной финансовой информации.