3 June 2010 - 08:37 AMT
Կարտոֆիլի գինը Հայաստանում ընթացիկ տարում կբարձրանա 30 տոկոսով, քանի որ ցանքատարածությունները Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում, ինչպես նաև Արարատյան դաշտավայրում կրճատվել են 30 տոկոսով: Այդ մասին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը: «Ընթացիկ տարում սերմերը գրեթե չեն նորացվել, հանրապետություն է ներկրվել 800-1000 տոննա սերմ, ինչը պահանջարկի ընդամենը 10 տոկոսն է կազմում»,-ասել է նա: Ըստ նախագահի, ֆերմերները, որոնք փորձել են էլիտար սերմացու ներկրել, խոչընդոտների են հանդիպել գյուղատնտեսության նախարարության կողմից, քանի որ եվրոպական չափանիշի հավաստագրերը, որոնք Հայաստանը պարտավորվել է որպես հիմք ընդունել, այսօրվա դրությամբ կասկածի տակ են դրվում, իսկ սահմանում պահանջում են նոր ստուգում կատարել: Ընդ որում, սերմի յուրաքանչյուր տեսակ ներմուծելու համար գյուղացիները ստիպված են եղել 15 հազար դրամ վճարել:
Իր հերթին Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանն ասել է, որ ընթացիկ տարվա մայիսին կարտոֆիլի ամենաբարձր գինը եղել է 170 դրամ: 2010թ. մայիսին բանջարեղենի գները 2009-ի մայիսի համեմատ աճել են 11,1 տոկոսով, իսկ ընթացիկ տարվա ապրիլի համեմատ`10,4 տոկոսով: Միևնույն ժամանակ մայիսին ապրիլի համեմատ կարտոֆիլի գինն աճել է 47,2 տոկոսով: Բացի այդ, կանաչ բիբարի գինն աճել է 9,9 տոկոսով, բազուկինը` 21,7 տոկոսով, կաղամբինը` 33,2 տոկոսով, գազարինը` 73,5 տոկոսով: «Ընդ որում չի կարելի չնշել, որ վարունգի գինը նվազել է 61.7 տոկոսով, լոլիկինը` 15,7 տոկոսով, սոխինը` 4,8 տոկոսով, կանաչիի գինը` 4-4,5 տոկոսով»,-հավելել է նա:

3 June 2010 - 08:37 AMT
Цена на картофель в Армении в текущем году поднимется на 30%, так как посевы в Ширакской и Гегаркуникской областях, а также в Араратской долине сократились на 30%. Об этом журналистам на пресс-конференции в Ереване сказал председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении Грач Берберян. «Обновления семян в текущем году почти не было, в республику было завезено 800-1000 тонн семян, что составляет всего лишь 10% от всего спроса», – отметил он. По словам председателя, фермеры, которые пытались завезти в страну элитные сорта семян, сталкивались с препятствиями со стороны министерства сельского хозяйства, так как сертификаты европейского стандарта, которые Армения обязалась принимать как обоснование, на сегодняшний день ставятся под сомнение, и на границе требуют пройти новую проверку. При этом он добавил, что за ввоз каждого вида семян сельчане платили 15 тыс. драмов.
В свою очередь начальник отдела статистики цен Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян сказал, что в мае текущего года самая высокая цена на картофель составляла 170 драмов. При этом в товарной группе овощи в мае 2010 года по сравнению с маем 2009 года цены выросли на 11,1%, а по сравнению с апрелем текущего года – на 10,4%. В то же время в мае по сравнению с апрелем цена на картофель выросла на 47,2%. Кроме того, цена на зеленый перец выросла на 9,9%, на свеклу – 21,7%, капусту- 33,2%, морковь -73,5%. «При этом нельзя не отметить, что цена на огурцы сократилась на 61,7%, на томаты – 15,7%, на репчатый лук на 4,8%, а на зелень 4-4,5%», – добавил он.