3 June 2010 - 09:51 AMT
Հայաստանի Ախուրյանի շրջանում նկատվում է խլուրդների տարածում, ինչը կարող է հանգեցնել կարտոֆիլի և շաքարի ճակնդեղի բերքի մեծ կորուստների, Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչ Բերբերյանը: Նրա խոսքերով, կրծողների տարածումը շարունակվում է ողջ Շիրակի մարզում:
Միաժամանակ, նրա խոսքերով, խլուրդների դեմ պայքարելը բարդ է, քանի որ նրանք սուր հոտառություն ունեն և զգում են թույնի հոտը և չեն մոտենում դրան: «Եթե ցինկի ֆոսֆիդն օգնում է պայքարել դաշտային առնետների դեմ, ապա խլուրդները զգում են նրա սուր հոտը: Միակ թույնը, որն օգնում է պայքարել այդ կրծողների դեմ, դա «Զոոկումարինն» է, որը հիմա չի բերվում Հայաստան»,- ասել է նա:
Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահը նշել է, որ նախկինում Հայաստանում նման իրավիճակ չի եղել, իսկ դրանց տարածումը կապված է երկրում չմշակվող մեծ հողատարածքների հետ: «Խլուրդները գետնի տակ մեծ լաբիրինթոսներ են ստեղծում և միայն խորը հերկումը կարող է քանդել նրանց բները և արգելքներ ստեղծել բազմացման համար: Նրանց հետ պետք է մեխանիկական պայքար տանել և մինչև ցանքը պետք է խորը վարել հողը»,- ասել է նա:

В Ахурянском районе Армении наблюдается большое распространение кротов, что может привести к большим убыткам урожая картофеля и сахарной свеклы, сказал журналистам на пресс-конференции в Ереване председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении Грач Берберян. По его словам распространение грызунов продолжается по всей Ширакской области.
При этом, по его словам, вести борьбу с кротами тяжело, так как они имеют острый нюх и чувствуя запах яда и не приближаются к нему. «Если фосфид цинка помогает бороться с полевой мышью, то кроты чувствуют его резкий запах. Единственный яд, который может помочь в борьбе с этими грызунами – это «Зоокумарин», который сейчас не завозится в Армению», – сказал он.
Председатель Аграрно-крестьянского объединения отметил, что ранее такой ситуации в Армении не было, а их распространение связано с большими территориями необрабатываемых земель в стране. «Кроты создают большие лабиринты под землей, и только глубокая вспашка может разрушить их норы и создать препятствия для их размножения. С этими вредителями нужно вести механическую борьбу, и до посева провести глубокую вспашку», – добавил он.