3 June 2010 - 10:47 AMT
«Երևանում տեղի կունենա «Կաղանդ պապի հեքիաթը» մրցույթը, որի նպատակն է Կաղանդ պապի կերպարին կենդանություն տալը»,-ասել է «Կանաչաստան» հասարակական կազմկերպության նախագահ Րաֆֆի Նիզիբլյանը հունիսի 3-ի մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, մրցույթը տեղի կունենա արդեն հունիսին, թեև ամենամյա «Ձմեռային փառատոնը», որի շրջանակներում է անցկացվում մրցույթը, տեղի կունենա 2011թ. հունվարին:
Մրցույթը տեղի կունենա երեք անվանակարգերում` «Մինչև 15 տարեկան երեխաների աշխատանքներ», «Սիրողական ստեղծագործություններ» և «Պրոֆեսիոնալ գրողների ու սցենարիստների աշխատանքներ»:
Մրցույթը կսկսվի այսօր և կտևի մինչև հունիսի 30-ը: Նրա արդյունքները կամփոփվեն հուլիսի 7-ին և կհրապարակվեն մանկական ԼՕԼՕ ամսագրում: Ամսագրում կզետեղվեն նաև հաղթողների աշխատանքները:
Մրցույթի պայմաններից մեկն է Կաղանդ պապին ուղեկցող բոլոր հերոսներին օգտագործելը` խլվլիկներ Երային, Անիին, Հազարանին, Փուշին, Իմաստունին, Անտեսին, Եղեգին, Արեգին, Ասպետին և մյուսներին: Երան և Անին ներդաշնակ ամուսնական զույգ է, որն ապրում է երջանիկ: Շրջապատի մարդիկ նրանց երանի են տալիս: Հազարանը զգայուն և իր բյուրեղացած աշխարհն ունեցող կերպար է: Անտեսը շրջապատի կողմից անտեսվող կերպար է: Փուշը չհասունացած երիտասարդ է, սկզբում նա նուրբ էր, ով հասցնում վիրավորում էր, հետո դարձավ փուշ: Հեքիաթում առանձին դեր են կատարում արալեզները, որոնք վերքերը ապաքինող առասպելական ոգիներ են:
«Այդ կերպարները բուն հայկական արժեհամակարգի կրողներ են: Մենք ցանկանում ենք ստեղծել այնպիսի հերոսների կերպարներ, որոնցից երեխաները ժամանակի հետ կսկսեն օրինակ վերցնել»,-ասել է Նիզիբլայնը:
«Հայաստանի ձմեռային փառատոնն» անցնում է 2007 թվականից ՀՀ էկոնոմիկայի ու մշակությի նախարարության, Երևանի քաղաքապետարանի, « BOGOSSIAN GARDENS» հիմնադրամի աջակցությամբ: Փառատոնի համակազմակերպիչներ են «Կանաչաստան» հասարակական կազմակերպությունը և Deem Communications-ը:

3 June 2010 - 10:47 AMT
“В Ереване пройдет конкурс “Сказка о деде Каганде”, целью которого является возрождение и оживление образа Каганд папа (прототипа Деда Мороза в Армении)”,- сообщила председатель экологической общественной организации “Каначастан” Раффи Низиблян на пресс-конференции 3 июня. По его словам, конкурс состоится уже в июне, хотя ежегодный “Зимний фестиваль”, в рамках которого проводится конкурс, пройдет в январе 2011 года.
Конкурс пройдет в трех категориях: “Работы детей до 15 лет”, “Любительские произведения” и “Работы профессиональных писателей и сценаристов”.
Конкурс начнется сегодня и продлится до 30 июня, и его итоги будут подведены 7 июля и опубликованы в детском журнале LOLO. Также в журнал будут помещены сами работы победителей.
Одним из условий конкурса является использование в сказке всех персонажей, сопровождающих деда Каганд: духов Ера и Ани (семейная пара, олицетворяющая семейное счастье и уют, oкружающие их люди с завистью говорят “Ерани” – “Повезло”; чувствительный дух Хазаран, непринятый и непонятый обществом дух Невидимка, обозленный дух Колючка, дух Мудрый и другие персонажи. Отдельная роль в сказке будет отведена также “аралезам” – мифическим духам, зализывающим раны.
“Эти персонажи принесут с собой исконно армянские ценности – доброту и честность, так как не только дети, но и все наше общество нуждается в новых образах. Мы хотим со временем создать образы героев, с которых дети будут брать пример”,- подчеркнул Раффи Низиблян.
“Зимний фестиваль Армения” проходит с 2007 года при содействии Министерств экономики и культуры РА, Мэрии города Еревана, фонда "BOGOSSIAN GARDENS". Соорганизаторами фестиваля являются общественная организация “Каначастан” и Deem Communications.