7 June 2010 - 14:44 AMT
Ուղղումները ՀՀ «Լեզվի մասին» օրենքում թելադրված են միջազգային դպրոցների գործունեությունը թույլ տալու անհրաժեշտությամբ
Ուղղումները «Լեզվի» և «Հանրակրության մասին» օրենքներում թելադրված են Հայաստանում Թաիլանդի ռեգենտների դպրոցի և Դիլիջանում Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային քոլեջի գործունեությունը թույլ տալու անհրաժեշտությամբ: Այդ մասին, պատասխանելով BarCamp ճամբարի մասնակիցների հարցերին, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Ըստ նրա, Դիլիջանի միջազգային քոլեջում կկարողանան կրթություն ստանալ երիտասարդներ ամբողջ աշխարհից` ինչպես Հայաստանի քաղաքացիներ, այնպես էլ սփյուռքահայեր և ուղղակի այլ երկրների քաղաքացիներ:
«Պարզվեց, որ մեր օրենքը թույլ չի տալիս նման միջազգային դպրոց ստեղծել, ուսուցիչներ հրավիրել տարբեր հայտնի ուսումնական հաստատություններից: Բացի այդ, Թաիլանդի ռեգենտների դպրոցի տնօրենը ինձ հետ քննարկել է դպրոցը Թաիլանդից Հայաստան տեղափոխելու հնարավորությունը, քանի որ այդ դեպքում ուսուցումը ավելի էժան կլինի: Տարեկան Հայաստանից 15 հոգի կրթություն է ստանում Թաիլանդում օտար լեզվով, առանց սովորելու հայոց լեզու և Հայաստանի պատմություն: Եվ կրկին օրենքը թույլ չի տալիս մեզ դա անել»,-ասել է վարչապետը:
Քննարկումը բուռն արձագանք ստացավ ներկաների մոտ և գրեթե ողջ հանդիպումը վերածվեց «Լեզվի մասին» օրենքի քննարկման: «Մենք դեմ ենք օատարալեզու դպրոցների բացմանը» նախաձեռնող խմբի ակտիվիստ Արամ Ապատյանը առաջարկեց փոխառել Միջազգային բակալավրիատ համակարգի փորձը, որով հազարավոր դպրոցներ ողջ աշխարհում ուսուցումը վարում են իրենց մայրենի լեզվով: Տիգրան Սարգսյանն առաջարկեց Արամ Ապատյանին ասյ առաջարկով հանդես գալ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի հոգաբարձուների խորհրդի ժողովին, որի բացումը նախատեսվում է 2013 թվականին: «Ռուբեն Վարդանյանի մոտեցումը հետևյալն է` օգտագործել բրիտանական դպրոցների «ծրագիրը», որը կարելի է ձեռք բերել պատրաստի դասագրքերի, ծրագրի և ուսուցիչների հետ միասին: Սա ամենապարզ մոտեցումն է, երբ կարքի չկա տեղայնացնել պրոդուկտը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արամ Ապատյանը:
Ըստ նրա, հայկական դպրոցներն այս փուլում պատրաստ չեն մրցակցել նման օտարալեզու դպրոցների հետ, ուստի պետությունը պետք է կենտրոնանան հայկական դպրոցի զարգացման վրա:
«Մինչև վերջերս գործում էր Կիպրոսի Մելքոնյան վարժարանը, որը փակվեց անցյալ տարի ֆինանսական խնդիրների պատճառով և որտեղ ուսուցումը հայալեզու էր: Այդ դպրոցի ուսուցիչները կարող են աշխատել միջազգային մակարդակի դպրոցներում: Խնդիրը կարելի է լուծել նաև արտերկրում ուսուցիչների վերապատրաստման միջոցով: Այդպիսով, մենք կլուծենք նաև աշխատատեղերի ստեղծման հարցը»,-գտնում է նա:
Մինչդեռ, ներկաներից ոմանք դժգոհեցին այն փաստից, որ ինովացիոն ճամբարի շրջանակներում կայացած հանդիպումն ամբողջությամբ նվիրվեց «Լեզվի մասին» օրենքի ուղղումներին: «Ես միշտ կարծում էի, իսկ այժմ գրեթե վստահ եմ, որ այդ թեման արծարծվեց այլ, առավել արդիական խնդիրներից ուշադրությունը շեղելու համար: Լրագրող Վահան Իշխանյանի այն հարցին, թե իչու է Google-ն ավելի մտահոգված ցանցում հայոց լեզվի կիրառման խնդիրներով, քան մեր կառավարությունը, անպատասխան մնաց: Իսկ չէ որ կառավարությունը գերակա ճյուղ է համարել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է բլոգեր և լրագրող Արման Սուլեյմանյանը:
BarCamp ճամբարը տեղի ունեցավ Հայաստանում հունիսի 4-6: Խորհրդաժողովը ենթադրում է ոչ պաշտոնական իրավիճակ նախապես չպլանավորված շնորհանդեսներով, որոնք վերաբերում են ՏՏ ոլորտին ու Ինտերնետին

7 June 2010 - 14:44 AMT
Поправки в Законе РА «О языке” продиктованы необходимостью разрешения деятельности международных школ
Поправки в Законе РА «О языке и общем образовании» продиктованы необходимостью разрешения деятельности таиландской Школы регентов (Regent's School) в Армении и Международного колледжа в Дилижане предпринимателя Рубена Варданяна. Об этом, отвечая на вопросы участников лагеря BarCamp, заявил премьер-министр Армении Тигран Саргсян. По его словам, в международном колледже в Дилижане смогут получить образование молодые люди со всего мира: как граждане Армении, так и представители Диаспоры и просто граждане других стран.
“Выяснилось, что наш закон не позволяет создание подобной международной школы, приглашать преподавателей из-за рубежа из различных известных учебных заведений. Кроме этого, директор Школе регентов в Таиланде обсудил со мной возможность переместить школу из Таиланда в Армению, поскольку в таком случае обучение будет стоить дешевле. Ежегодно 15 человек из Армении получает образование на иностранном языке в Таиланде, без изучения армянского языка и истории Армении. И вновь закон не позволяет нам это сделать», – сказал премьер-министр.
Обсуждение вызвало бурную реакцию у присутствующих, и почти вся встреча вылилась в обсуждение закона “О языке». Один из активистов инициативной группы "Мы против открытия иноязычных школ" Арам Апатян выступил с предложением перенять опыт системы Международного бакалавриата (International Baccalaureate), по которой занимаются тысячи школ по всему миру на родном языке. Тигран Саргсян предложил Араму Апатяну выступить с предложением на собрании попечительского совета международного колледжа в Дилижане, открытие которого планируется на 2013 год.
“Подход Рубена Варданяна заключается в использовании франчайзинга британских школ, который можно получить вместе с готовыми учебниками, программой и преподавателями. Это самый простой вариант, когда нет необходимости локализировать продукт», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Арам Апатян.
По его мнению, армянские школы на данном этапе не готовы конкурировать с такими иноязычными школами, поэтому государство должно сосредоточиться на развитии армянской школы.
“У нас до недавнего времени действовала семинария “Мелконян” на Кипре, которая закрылась в прошлом году в основном из-за финансовых вопросов, и где обучение велось на армянском языке. Преподаватели этой школы могут работать в школах на международном уровне. Эту проблему можно решить и с помощью переподготовки учителей за рубежом. Таким образом, мы также решим и вопрос создания рабочих мест», – считает он.
Между тем, некоторые из присутствующих остались недовольны тем, что вся встреча в рамках инновационного лагеря была посвящена лишь поправкам к закону “О языке”. «Я всегда думал, а сейчас почти уверен, что эта тема создана для того, чтобы отвлечь внимание от других, более насущных проблем. Вопрос журналиста Ваана Ишханяна о том, почему Google больше озабочен армянским языком в сети, чем наше правительство, остался по сути без ответа. А ведь правительство объявилo информационные технологии приоритетным направлением»,- сказал в беседе с корреспондентом PаnARMENIAN.Net блоггер и журналист Арман Сулейманян.
Лагерь BarCamp состоялся в Армении с 4 по 6 июня. Конференции предполагает неформальную обстановку с незапланированными заранее презентациями, касающихся сферы ИТ и Интернета.