10 June 2010 - 16:22 AMT
ՀՀ ԱԺ ընդունեց ՀՀ «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ օրինագիծը
ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել է: PanARMENIAN.Net-ի թղթփակիցը խորհրդարանից հաղորդ ել է, որ օրինագծի ընդունման դեմ հանդես են եկել ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունների պատգամավորները: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն ասել է, որ օրինագիծն անթույլատրելի է, քանի որ հանվում է այն խոչընդոտը, ըստ որի հեռուստահաղորդումները եթեր պետք է տրվեն թարգմանված: «Օրինագիծը 65-55 տոկոսով կրճատում է այն հեռուստահաղորդումները, որոնք պարտադիր պետք է հայերեն թարգմանվեն», ավելացրել է նա:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանն, իր հերթին, ասել է, որ օրինագիծը պատերազմ է ընդդեմ հեռուստաընկերությունների դեմ:
Իսկ «Օրինաց երկիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանըգոհունակություն է հայտնել իր առաջարկի ընդունման համար, ըստ որի տարածաշրջանային հեռուստաալիքներին իրավունք է տրվում նույնանման հեռահաղորդումներ հեռարձակելու` անկախ նրանց արտոնագրման ժամկետի, մինչև հեռուստատեսության թվայնացման ավարտը:
Օրինագծի ընդունման կողմ են քվեարկել 77 պատգամավոր, դեմ` 13, իսկ ձեռնպահ չի եղել:
Օրենքը նախատեսում է, որ մինչև թվայնացման ավարտը` մինչև 2015 թ, հեռուստաալիքների թիվը 22-ից կրճատվելու է` հասնելով 18-ի:

Представленный правительством Армении законопроект о внесении поправок и дополнений в закон РА «О телевидении и радио» был принят во втором и окончательном чтении. Как передает парламентский корреспондент PanARMENIAN.Net, против принятия законопроекта выступили АРФ «Дашнакцутюн» и партия «Наследие».
Депутат от АРФ «Дашнакцутюн» Лилит Галстян в своем выступлении заметила, что законопроект неприемлем, поскольку в нем снимается препятствие относительно того, что телепередачи должны вещаться с переводом. «Законопроект сокращает процент телепередач, которые обязательно должны быть переведены на армянский язык с 65% до 55%», – добавила она.
В свою очередь, глава фракции «Наследие» Степан Сафарян заявил, что законопроект представляет собой войну против независимых телекомпаний.
При этом, депутат партии «Оринац еркир» Оганес Маргарян выразил свое удовлетворение относительно принятия его предложения о предоставления права на аналоговое вещание региональных телеканалов до окончания оцифровки телевещания вне зависимости от того, когда истекает срок их лицензий.
За принятие законопроекта проголосовало 77 депутатов, против – 13, воздержавшихся не было.
Законопроект регулирует процесс оцифровки телерадиовещания. Закон предусматривает, что до окончания процесса оцифровки, который завершится до 2015 года, количество телеканалов, с 22 уменьшится до 18. Законопроектом также регулируются тематические направления эфира телекомпаний, и отмечается, что только после 2015 года количество частных телекомпаний может увеличиться.