17 June 2010 - 12:35 AMT
ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը գտնում է, որ թեև պահպանվում է գնաճային միջավայրը` կապված 2009 թ. իրականացրած դրամավարկային և հարկաբյուջետային քաղաքականությունների ընդլայնողական ազդեցությունների փոխանցման հետ, այնուամենայնիվ, մոտակա ամիսներին, գնաճի տեմպերը նվազելու են` պայմանավորված հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային գների նվազմամբ և դրամի փոխարժեքի վարքագծով: Այդ մասին ասվում է ԿԲ հունիս ամսվա վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի մասին արձանագրության մեջ:
Տարեսկզբից դրամավարկային պայմանների շարունակական խստացումն արտացոլվել է գնաճի ցուցանիշում. 12-ամսյա գնաճը նվազել է կանխատեսվածից ավելի արագ տեմպերով: Չնայած գնաճային միջավայրի պահպանման ռիսկերինª մոտակա ամիսներին գնաճի տեմպերը կշարունակեն նվազել` պայմանավորված արտաքին հատվածից եկող ազդակներով:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ 2010 թ. մայիսին, նախորդ ամսվա համեմատությամբ արձանագրվել է 1.0% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճի ցուցանիշը, նախորդ ամսվա նույն ցուցանիշի համեմատությամբ, նվազել է 0.5 տոկոսային կետով` կազմելով 6.3%:
Ըստ հաղորդագրության, գյուղատնտեսական սեզոնային ապրանքների գների կանխատեսվածից ավելի բարձր հավանական աճը որոշ չափով կչեզոքացվի մասնավոր հատվածի ծախսումների նվազմամբ:

Совет Центрального банка Армении считает, что хотя в стране и сохраняется инфляционная среда, связанная с переходом к расширительной денежно-кредитной и налогово-бюджетной политике в 2009 году, тем не менее, в ближайшие время темпы инфляции сократятся в связи с сокращением международных цен на сырье и продовольственные товары и с поведением курса драма в настоящее время. Об этом говорится в протоколе ЦБ о ставке рефинансирования на июнь текущего года.
«Продолжающееся ужесточение денежно-кредитной политики отразилось на инфляции, и ее показатель в 12-месячном разрезе сократился более быстрыми темпами, чем предвиделось. Несмотря на сохранение рисков инфляционной среды, в ближайшие месяцы тепы роста цен сократятся в связи с внешними сигналами», – говорится в сообщении.
При этом отмечается, что в мае 2010 года была зарегистрирована инфляция в 1%, в результате чего показатель годовой инфляции сократился по сравнению с показателем предыдущего месяца на 0,5 процентных пункта, составив 6,3%.
Кроме того, в протоколе ЦБ РА говорится, что вероятный рост цен выше предвиденного на сезонные сельскохозяйственные продукты в некоторой степени будет нейтрализован сокращением расходов частного сектора.