18 June 2010 - 11:55 AMT
«Շաքարային դիաբետը համարվում է 20-21-րդ դարի ամենածանր հիվանդություններից»,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է «Արմենիա» հանրապետական էնդոկրինոլոգիական կենտրոնի ղեկավար, առողջապահության նախարարության գլխավոր էնդոկրինոլոգ Էդվարդ Թորոմանյանը:
Էնդոկրինոլոգի խոսքերով, հիվանդությունը արագ տեմպերով առաջ է գնում: «Ըստ վիճակագրության 2001թ-ին ամբողջ աշխարհում կար 100 մլն հիվանդ, ըստ մասնագետների 2020թ-ին այդ թիվը կհասնի 300 մլն-ի: Այսօր տարբերում ենք երիտասարդների (20-30 տարեկան) և մեծահասակների դիաբետ: Հիվանդության նախապայմաններից են գիրությունը, արյան բարձր ճնշումը, սակավ ֆիզիկական աշխատանքը և այլն»,- նշել է Թորոմանյանը:
Նա հավելեց, որ 3 տարի առաջ ՄԱԿ-ը ընդունել է հռչակագիր ուղղված բոլոր պետություններին, ըստ որի կառավարությունները ավելի մեծ ուշադրություն պիտի դարձնեն նման հիվանդներին, և առաջին հերթին դա պետք է արտահայտվի ինսուլինի տրամադրման մեջ: «Պետությունը պարտավոր է տալ հիվանդին իր դեղերի համապատասխան չափաբաժինը անվճար»,- հայտարարել է «Արմենիա» կենտրոնի ղեկավարը:

18 June 2010 - 11:55 AMT
«Сахарный диабет – самое тяжелое заболевание 21 века», – на состоявшейся пресс-конференции заявил руководитель эндокринологического отделения республиканской больницы «Армения», главный эндокринолог Министерства здравоохранения РА Эдвард Торомонян.
По его словам, болезнь быстро набирает темп. Согласно статистическим данным в 2001 году во всем мире было зафиксировано 100 млн. больных. По прогнозам специалистов в 2020 году это число дорастет до 300 млн.
«Имеется ряд общих предпосылок к возникновению болезни. Это – лишний вес, гипертония, малоподвижность и др.», – заметил Торомонян.
Он заметил также, что три года назад ООН приняло декларацию, согласно которой правительства государств должны уделять больше внимания на этих больных и обеспечивать их необходимыми медикаментами.