20 June 2010 - 10:43 AMT
Արտասահմանյան ընկերությունները հետաքրքրություն են հանդես բերում Հայաստանի կենսաթոշակային ակտիվների նկատմամբ
«Արդեն կան արտասահմանյան ընկերություններ, որոնք ցանկություն են հայտնել դառնալ կենսաթոշակային ակտիվների կառավարող, քանի որ նրանց հետաքրքրել է մեր շուկան»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հայաստանի ֆինանսների նախարարության կառավարման պետ Կարեն Թամազյանը հունիսի 18-20-ը Ծաղկաձորում տեղի ունեցած սեմինարի շրջանակներում, որը նվիրված էր կենսաթոշակային բարեփոխումներին: Նրա խոսքերով, արտասահմանյան ընկերությունների շարքում կան բալթիական և սկանդինավյան երկրների, ինչպես նաև Կենտրոնական Եվրոպայի երկրների ներկայացուցիչներ:
Սեմինարի կազմակերպիչներն են ԱՄՆ Զարգացման միջազգային գործակալության կենսաթոշակային և աշխատանքային շուկայի բարեփոխման ծրագիրը, ԵՄ խորհրդատվական խումբը և ՀՀ կառավարության աշխատանքային խումբը:
Ինչ վերաբերվում է հայկական ընկերություններին, ապա նրա կարծիքով, նրանք հնարավորություններ ունեն, բայց «կախված է նրանից, թե ինչ միջոցներ և կադրեր ունեն ընկերություններն այսօր, որպեսզի կարողանան ապահովել համապատասխան ներդրումներ»: Միաժամանակ, Կարեն Թամազյաննասաց, որ կենսաթոշակային ակտիվները կառավարելու համար հայակական ընկերությունները պետք է 2-3 մլն դոլարի ներդրումներ իրականացնեն:
Սեմինարի ընթացքում Կարեն Թամազյանը ներկայացրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրինագիծը, որի նպատակն անձանց ապահովումն է, որոնք աշխատանքային գործունեության ընթացքում կուտակային կենսաթոշակային վճարումներ են իրականացնում, եկամուտ ստանալու հնարավորությունը, որն ուղիղ կապ է ապահովում իրականացվող վճարումների և ստացած կենսաթոշակի չափի միջև: Բացի դրանից, օրինագծում նշվում են դրույթներ, որոնք երաշխավորում են այդ ակտիվների ապահովությունը և դարձելիությունը և դրանք ստանալու և ժառանգելու գործընթացը:
Հայաստանը 2011-ից նախատեսում է անցում կատարել կամավոր կուտակային կենաթոշակային համակարգի, իսկ 2014-ից` պարտադիրի
Ինչպես նշել է Թամազյանը, համաձայն օրինագծի, կանոնադրական կապիտալը պետք է լինի 500 մլն դրամից ոչ քիչ:
Արտասահման ընկերությունների հետաքրքրությունը բարձրացնելու համար ՀՀ ԿԲ-ը նախատեսում է համաժողով կազմակերպել, որի ընթացքում մանրամասն ներկայացվելու են կառավարիչների գործունեության հիմքերը և Հայաստանում առկա պոտենցիալը:
Իր հերթին, ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանը հաստատեց այն փաստը, որ Հայաստանում կան մոտ 10 ներդրումային ընկերություններ, և նրանցից 2-3-ը «անհամբերությամբ սպասում են այդ օրինագծի ուժի մեջ մտնելուն»: Նա նաև հաղորդեց, որ այդ օրինագիծը USAID աջակցությամբ արդեն թարգմանվել է անգլերեն, որը նույնպես խթանելու է արտասահմանյան ընկերությունների շահագրգռվածությունը և առողջ մրցակցություն է ստեղծելու այս ոլորտում:

«Уже есть иностранные компании, которые выразили первоначальное желание стать управляющими пенсионными активами, поскольку их заинтересовал наш рынок», – сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net начальник управления Министерства финансов Армении Карен Тамазян в рамках проходящего 18-20 июня в армянском курортном городе Цахкадзор семинара, посвященного пенсионным реформам. По его словам, среди иностранных компаний есть представители балтийских и скандинавских стран, а также стран Центральной Европы.
Организаторами семинара выступают Программа реформирования пенсионного и трудового рынка Международного агентства развития США, консультативная группа ЕС и рабочая группа правительства РА в рамках программы общественной информированности о пенсионных реформах.
Что же касается армянских компаний, то по его мнению, у них есть возможности, но «это зависит от того, какими средствами и кадрами компании обладают на сегодняшний день, чтобы суметь осуществить соответствующие вложения». При этом Карен Тамазян добавил, что для того, чтобы стать управляющими пенсионными активами, армянским компаниям необходимо будет осуществить большие инвестиции в размере 2-3 млн. долларов.
В ходе семинара Карен Тамазян представил законопроект «О накопительных пенсиях», целью которого является обеспечение лиц, осуществляющих накопительные пенсионные выплаты в течение рабочей деятельности, возможность получения дохода, обеспечивающего прямую связь между осуществленными выплатами и размером полученной пенсии. В ходе представления законопроекта он отметил бенефициариев обязательной и добровольной пенсионной системы, а также процесс управления пенсионными фондами и внедрение накопительных активов. Помимо этого, в законопроекте указаны положения, гарантирующие сохранность и возвратность этих активов, и процесс их получения и их наследования.
Армения планирует перейти к добровольной накопительной пенсионной системе с 2011 года, а к обязательной – с 2014 года.
Как отметил Тамязян к управляющим пенсионными активами, согласно законопроекту, предъявляются следующие ограничения: уставной капитал должен быть не менее 500 млн. драмов, управляющий должен на одинаковых условиях предоставлять аналогичные услуги, не имеет право заниматься иной деятельностью, обязан предоставлять услуги по управлению фондом на высоком профессиональном уровне, исходя из интересов участников, ежедневно информировать о проделанных операциях, а также предъявляются ограничения участия в капитале.
Для повышения заинтересованности иностранных компаний Центральный банк Армении планирует организовать конференцию, в ходе которой будут подробно приставлены законодательные основы деятельности управляющих и имеющийся в Армении потенциал.
В свою очередь член Совета Центрального банка Армении Агарон Чилингарян подтвердил тот факт, что в Армении есть порядка 10 инвестиционных компаний и 2-3 из них «ждут с нетерпением вступления в силу представленного законопроекта». Он также сообщил, что это законопроект при содействии USAID уже переведен на английский язык, что также будет стимулировать заинтересованность иностранных компаний и в целом создать здоровую конкуренцию в этой сфере.