21 June 2010 - 10:09 AMT
Որոտան գետի հիդրոտեխնիկական շինությունների համակարգում հիմնական տեխնիկական խնդիրները կուտակված են Արփա-Սևան թունելում, որոնց լուծման համար դեռ երկու տարի առաջ Աբու-Դաբիի (Արաբական Միացյալ Էմիրություններ) զարգացման հիմնադրամի հետ կնքվել էր վարկայիյն պայմանագիր: Այդ մասին լրագրողներին հունիսի 21-ին Հայաստանի կառավարության մամլո կենտրոնում հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը: «Այս շրջանում վարկային ծրագիրն անցել է բոլոր անհրաժեշտ գործընթացները, ավելի արդյունավետ է դարձել, նախագծային աշխատանքներն արդեն նախապատրաստվել են և այսօր մենք գտնվում ենք դրանց իրագործման համար մրցույթ հայտարարելու փուլում»,- ասել է նա:
Դրա հետ կապված` նա ավելացրեց, որ մրցույթի արդյունքները հայտարարվելու են հաջորդ ամսում և հաղթողի հետ ստորագրվելու է համապատասխան պայմանագիր: Հիմնադրամի տրամադրած միջոցների հաշվին 5 տարվա ընթացքում վերակագնվելու են թունելի 50 կմ երկարությամբ վնասված հատվածները: «Անհապաղ վերանորոգում պահանջող հատվածները վերականգնվելու են, և առաջիկա տարիներին մենք ունենալու ենք թունելի երաշխավորված աշխատանք»,- ասել է Անդրեասյանը:
Անդրանիկ Անդրեսյանը նաև ավելացրեց, որ Արփա-Սևան թունելը շահագործվում է նաև այսօր` ապահովելով 180 մլն խ/մ ցուցանիշ: Վերականգնողական աշխատանքների իրագործման շրջանում թունելի շահագործումը դադարեցվելու է: «Դա կարևորագույն հանգույց է ջրային համակարգում, և մեր սերունդները պարտավոր են աշխատանքային վիճակում պահպանել այն»,- նշել է նա:
Արփա-Սևան թունելը մտնում է Որոտան գետի հիդրոտեխնիկական շինությունների համակարգ: Թունելն անցնում է Սիսիանի և Վայքի տարածքով: Ստեղծված լինելով Սևանա լիճը ջրով ապահովելու համար` թունելն այսօր բազմաթիվ տեխնիկական խնդիրներ ունի:

Основные технические проблемы в системы гидротехнических сооружений на реке Воротан накоплены в тоннеле Арпа-Севан, для решения которых еще два года назад с Фондом развития Абу-Даби (Объединенные Арабские Эмираты) был заключен кредитный договор. Об этом журналистам сказал 21 июня в пресс-центре правительства Армении председатель Государственного комитета водного хозяйства министерства территориального управления РА Андраник Андреасян. «За этот период кредитная программа прошла все необходимые процедуры, стала эффективной, проектные работы уже подготовлены, и сегодня мы находимся на этапе объявления конкурс на их реализацию», – сказал он.
В связи с этим председатель комитете добавил, что результаты конкурса будут объявлены в следующем месяце и с победителем будет подписан соответствующий договор. За счет предоставленных Фондом средств, в течение 5 лет будут, в частности, восстановлены поврежденные участки тоннеля, протяженностью в 50 км. «Участки, требующие безотлагательного ремонта, будут восстановлены, и в ближайшие году у нас будет гарантированная работа тоннеля», – подчеркнул он.
Андраник Андреасян добавил, что тоннель Арпа-Севан эксплуатируется и сегодня, обеспечивая показатель в 180 млн. кубических метров. В период реализации восстановительных работ эксплуатация тоннеля будет приостановлена. «Это важнейший узел в водной системе, и наши поколения обязаны сохранить его в рабочем состоянии», – отметил он.
Тоннель Арпа-Севан входит в систему гидротехнических сооружений на реке Воротан (Армения). Тоннель проходит по территории Сисиана и Вайка. Созданный с целью обеспечения водой озера Севан тоннель на сегодняшний день имеет многочисленные технические проблемы.