21 June 2010 - 11:08 AMT
Մարմարիկի խոշորագույն ջրամբարի կառուցման աշխատանքները, որոնք իրականացվում են Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ, կավարտվեն մինչև ընթացիկ տարվա վերջ: Այդ մասին հունիսի 21-ին կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը: «Արդյունքում մենք կունենանք խորհրդային ժամանակներից ի վեր խոշորագույն ջրամբարը, որը մեզ 22-23 մլն խորանարդ մետր ծավալով լրացուցիչ ջրով կապահովի: Դա նաև այլընտրանք է Սևանա լճի համար, ինչը թույլ կտա համակարգն ապահովել լրացուցիչ ջրով»,- ասել է նա:
Բացի դրանից, կոմիտեի նախագահի կարծիքով, ջրամբարը ռեկրեացիոն նշանակություն ունի, ինչպես նաև մեծ ազդեցություն ունի ջրհեղեղներից պաշտպանության գործում:

Строительные работы крупнейшего водохранилища в Мармарике, которые реализуются при поддержке Всемирного банка, будут завершены до конца текущего года. Об этом журналистам 21 июня в пресс-центре правительства Армении сказал председатель Государственного комитета водного хозяйства министерства территориального управления РА Андраник Андреасян. «В результате у нас будет первое крупнейшее водохранилище, начиная с советских времен, которое обеспечит дополнительной водой в объеме 22-23 млн. кубометров. Это также является альтернативой для озера Севан, что позволит обеспечить систему дополнительной водой», – сказал он.
Помимо этого, по мнению председателя комитета, водохранилище имеет рекреационное значение, а также имеет большое влияние в плане защиты от наводнений.