23 June 2010 - 11:58 AMT
2010 թվականի վերջին Հայաստանի բանկային համակարգում դասակարգված վարկերի («հսկվող», «ոչ ստանդարտ» և «կասկածելի» վարկեր) բաժինը կնվազի, առնվազն, մինչև 4.2% ճգնաժամային մակարդակը, գտնում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի ու ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը:
Նրա խոսքով, ներկա պահին երկրի բանկային համակարգում այդ ցուցանիշը կազմում է 5.6%: 2009 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին դասակարգված վարկերի տեսակարար կշիռը հասավ 10% ցուցանիշին, բայց մինչև տարվա վերջ այն կրճատվեց մինչև 6.5%: «Հաշվի առնելով վարկավորման աճն ու այն փաստը, որ վերջին 2-3 ամիսների ընթացքում մենք չենք տեսնում անորակ վարկերի ծավալի աճը, այդ ցուցանիշն աստիճանաբար կրճատվելու է մինչև 2008 թվականի մակարդակը»,- ասել է նա:

23 June 2010 - 11:58 AMT
Доля классифицированных кредитов («контролируемые», «нестандартные» и «сомнительные» кредиты) в банковской системе Армении в конце текущего года снизится, по меньшей мере, до докризисного уровня в 4,2%, считает начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка Армении Ваге Варданян.
По его словам, на данный момент этот показатель в банковской системе страны составляет 5,6%. Удельный вес классифицированных кредитов в апреле-мае 2009 года достиг показателя в 10%, но до конца года он сократился до 6,5%. «Учитывая рост кредитования и тот факт, что мы не видим роста объема некачественных кредитов в течение последних 2-3-х месяцев, этот показатель постепенно сократится до уровня 2008 года», – сказал он.