ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր շնորհավորել է հայ պետական- քաղաքական գործիչ Ռաֆայել Թադևոսի Շահբազյանին` ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ։ Հեռախոսազրույցի ընթացքում վարչապետը կարևորել է Շահբազյանի ներդրումը ՀՀ արդյունաբերության կայացման և զարգացման գործում և նշել, որ նրա անցած ուղին և ներդրած ջանքերը հարկ է, որ օրինակ լինեն շատերի համար, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը։
Վարչապետի որոշմամբ` պետական, հասարակական-քաղաքական երկարամյա ակտիվ գործունեության և Հայատանի Հանրապետության արդյունաբերության բնագավառի զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի ու վաստակի համար Ռաֆայել Շահբազյանը պարգևատրվել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի հուշամեդալով։
1990-1993թթ. Ռաֆայել Շահբազյանը եղել է ՀՀ պարենի և հացամթերքների նախարար, կատարել է գյուղատնտեսության նախարարի պարտականությունները։

23 June 2010 - 13:11 AMT
Премьер-министр РА Тигран Саркисян поздравил армянского государственно-политического деятеля Рафаэла Шахбазяна с 80-летием со дня рождения, сообщает пресс-служба правительства РА.
В ходе телефонного разговора премьер-министр подчеркнул важный вклад Рафаэла Шахбазяна в дело становления и развития промышленности РА и отметил, что пройденный им путь и приложенные усилия должны быть примером для многих.
Решением премьер-министра за многолетнюю активную государственную и общественно-политическую деятельность, значительный вклад в дело развития сферы промышленности Республики Армения и заслуги Рафаэль Шахбазян награжден памятной медалью премьер-министра РА.
В 1990-1993 гг. Рафаэль Шахбазян был министром продовольствия и хлебопродуктов РА, исполнял обязанности министра сельского хозяйства.